Fuzja jądrowa coraz bliżej. Potwierdzają to wyniki rekordowego eksperymentu

Kontrolowana fuzja jądrowa naprawdę jest coraz bliżej. Potwierdzają to opublikowane trzy prace naukowe opisujące rekord sprzed roku, który został osiągnięty przez uczonych Lawrence Livermore National Laboratory.
Rok temu fizycy LLNL osiągnęli wydajność energetyczną fuzji rzędu 1,3 MJ – wciąż nie udało się tego powtórzyć

Rok temu fizycy LLNL osiągnęli wydajność energetyczną fuzji rzędu 1,3 MJ – wciąż nie udało się tego powtórzyć

8 sierpnia 2021 r. w National Ignition Facility (NIF) osiągnięto wydajność energetyczną ponad 1,3 MJ (megadżula), dzięki czemu naukowcy znaleźli się u progu uzyskania fuzji jądrowej. W pierwszą rocznicę tego wydarzenia, w trzech czasopismach naukowych pojawiły się wyniki tamtych eksperymentów. Przy ich tworzeniu brało udział blisko 1000 osób.

Rekordowy strzał był dużym postępem naukowym w badaniach nad fuzją, który ustanawia, że zapłon fuzji w laboratorium jest możliwy w NIF. Osiągnięcie warunków potrzebnych do zapłonu było długoletnim celem wszystkich badań nad inercyjną fuzją zamkniętą (ICF) i otwiera dostęp do nowego reżimu eksperymentalnego, w którym samonagrzewanie cząstek alfa przewyższa wszystkie mechanizmy chłodzenia w plazmie fuzji.Omar Hurricane, główny naukowiec programu ICF z LLNL

Coraz bliżej fuzji

Inercyjna fuzja zamknięta (ICF) to metoda osiągnięcia fuzji jądrowej przez szybkie sprasowanie i podgrzanie materiałów. Proces ten zwykle jest sterowany za pomocą laserów o dużej mocy i skupia się na małej palecie, którą należy szybko podgrzać. Podstawowym składnikiem granulatu fuzyjnego jest deuter i tryt (izotopy wodoru).

Prace szczegółowo opisują wyniki eksperymentu z 8 sierpnia 2021 r. oraz związany z nimi projekt. Fizyk LLNL Alex Zylstra zauważył, że w 2020 i na początku 2021 roku Lab po raz pierwszy przeprowadził eksperymenty w reżimie “płonącej plazmy”, co ustawiło scenę dla rekordowego strzału.

Czytaj też: Kolejny przełom w pracach nad fuzją jądrową. Zap Energy prezentuje przełomową technologię

Od czasu eksperymentu w sierpniu ubiegłego roku, przeprowadza się serię eksperymentów, aby powtórzyć rekordową wydajność, a nawet ją poprawić.

Wiele zmiennych może wpływać na każdy eksperyment. 192 wiązki laserowe nie działają dokładnie tak samo od strzału do strzału, jakość celów jest różna, a warstwa lodu rośnie z różną chropowatością na każdym celu. Te eksperymenty dały możliwość sprawdzenia i zrozumienia nieodłącznej zmienności w tym nowym, czułym reżimie eksperymentalnym.Annie Kritcher, fizyk z LLNL

Mimo starań nie udało się powtórzyć wyniku z 8 sierpnia 2021 r. Fizycy zamierzają wykorzystać zgromadzone dane eksperymentalne i symulacje, to doprecyzowania warunków, które są konieczne do przeprowadzenia kontrolowanej fuzji jądrowej. Wydaje się, że jej osiągnięcie jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej w historii.