Galaktyka Schrödingera? Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostarczył nowej zagadki

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba miał zrewolucjonizować badania poświęcone między innymi rekordowo odległym galaktykom i trzeba przyznać, że nieźle w tym temacie namieszał.
Galaktyka Schrödingera? Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostarczył nowej zagadki

Nowy teleskop NASA, mimo niecałego miesiąca trwania jego naukowej misji, zdążył bowiem już dwukrotnie pobić rekord w kategorii najstarszej i najbardziej odległej galaktyki. Nie jest też wykluczone, że w zapasie jest trzeci, choć w tym przypadku to prawdziwa galaktyka Schrödingera.

Czytaj też: Galaktyka Koło Wozu niczym obraz malarskiego geniusza. Zobaczcie jej nowe zdjęcie

Całe zamieszanie dotyczy CEERS-1749, której obraz najprawdopodobniej ukazuje ją w stanie na zaledwie 220 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Gdyby te doniesienia się potwierdziły, to byłaby ona nie tylko rekordowa, ale przy okazji obaliłaby większość modeli dotyczących wczesnej ewolucji galaktyk.

Skąd w ogóle wzięły się wątpliwości? Chodzi o zaskakująco wysoki stopień rozwinięcia zaobserwowanych struktur. Nie można również wykluczyć scenariusza, że CEERS-1749 wcale nie jest tak stara i odległa jak wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Kluczowe w tego typu badaniach jest tzw. przesunięcie ku czerwieni, które mierzy, jak szybko obiekt oddala się od nas, powodując przesunięcie linii widmowych w kierunku niższego końca widma.

Galaktyka CEERS-1749 wydaje się jednocześnie rekordowo odległa, jak i znacznie bliższa

Ekspansja wszechświata sprawia, że im bardziej przesunięta w czasie jest galaktyka lub gwiazda, tym dalej się od nas znajduje. Jeszcze w ubiegłym roku rekord dla zaobserwowanej galaktyki o najwyższym przesunięciu wynosił z=11. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba dość szybko udało się wyśrubować ten wynik do z=13, a później do z=14.

Czytaj też: Co za kolizja! Astronomowie obserwują zderzenie dwóch galaktyk i próbują rozwiązać zagadkę

Jeśli pomiary wykonane w odniesieniu do CERES-1749 są prawidłowe, to jej przesunięcie ku czerwieni wyniosłoby z=17. Warto jednak zauważyć, że galaktyka ta ma wokół trzy inne o przesunięciu z=5 i tak naprawdę może być częścią gromady, tworząc ją z tą grupą. Innymi słowy, wszystko może okazać się złudzeniem. Na obecną chwilę CERES-1749 można więc uznać mianem galaktyki Schrödingera, bo jednocześnie pozostaje najstarszą znaną galaktyką, jak i miliardy lat młodszą.