Smutna przyszłość pamięci Intela. Co dalej z Optane i 3D XPoint Memory?

Miał być idealny pomost między nieulotną pamięcią Flash, a ulotną pamięcią DRAM, ale finalnie nie będzie nic. Dowiedzieliśmy się, że Optane i 3D XPoint Memory zakończą swój żywot, więc tak oto kreuje się dosyć smutna przyszłość pamięci Intela, choć tak naprawdę jest to tylko spowodowane rozwojem technologii, za którą Intel najwyraźniej nie nadążał.
Intel ogłosił pamięci Optane H20, pamięci Optane H20, Optane H20,
Intel ogłosił pamięci Optane H20, pamięci Optane H20, Optane H20,

Intel w komunikacie o wynikach finansowych za II kwartał 2022 roku ogłosił, że rozpoczął likwidację oddziału Optane Memory

Zapewne pamiętacie czasy, w których 3D X-Point, nowatorska, innowacyjna i wręcz pionierska technologia pamięci Intela, trafiła na rynek. Zrobiła wiele szumu, obiecywała równie wiele, a to wszystko w czasie, w którym dyski SSD zarówno taniały, jak i zwiększały swoją pojemność. Można bowiem powiedzieć, że 3D X-Point, które były podstawą pamięci Optane, stanowiły po prostu “booster” dla Waszego dysku HDD, uwalniając (teoretycznie) Was od problemu niskich transferów podsystemu pamięci masowej.

Czytaj też: Robot bawi się „ciastoliną” niczym dziecko, ale chodzi o coś więcej niż tylko frajdę

Czasy się jednak zmieniają i jako że Intel Optane Memory został niespecjalnie dobrze przyjęty od samego początku, ciągle rozwijający się sektor SSD wyparł tę pamięć z rynku. Dlatego też Intel planuje zakończyć zarówno działalność w zakresie pamięci Optane, jak i dalszy rozwój 3D XPoint.

Czytaj też: Cyfryzacja w Polsce leży. Jesteśmy prawie najgorsi w Unii Europejskiej

Tak jak Optane nie jest w stanie zaoferować zbyt wiele na tle taniejących SSD, tak pamięć 3D XPoint została już znacząco w tyle za sprawą NAND TLC z ponad 200 warstwami. Dodatkowo nadchodzący na rynek standard PCIe 5.0 doprowadził do znaczącego zwiększenia dostępnej transmisji (ponad 10 GB/s) i implementacji nowych funkcji, które są w większości krytyczna dla przedsiębiorstw.