NVIDIA i AMD powinny robić notatki? Oto karta graficzna Fenghua II z 15-watowym poborem mocy

Doczekaliśmy się oficjalnej premiery chińskiej karty graficznej firmy Innosilicon o nazwie Fenghua II/Fantasy II, która… ma swoje wady i zalety, a na tle innych nowych kart na rynku, wyróżnia się przede wszystkim niskim poziomem poboru mocy. Ma to oczywiście swoje powody.
NVIDIA i AMD powinno robić notatki, karta graficzna Fenghua II z 15-watowym poborem mocy
NVIDIA i AMD powinno robić notatki, karta graficzna Fenghua II z 15-watowym poborem mocy

Wydajnością karta graficzna Fenghua II nie powala, ale energooszczędnością i kompatybilnością… już tak

Mimo tego, że Fenghua II jest drugą iteracją kart z tej rodziny, to nie jest wydajniejsza zarówno od modelu Fenghua I Typu A i tym bardziej Fenghua I Typu B. Wykorzystuje pojedynczy procesor graficzny o nieznanej architekturze, choć najpewniej PowerVR firmy ImgTec, który trafił do poprzedników. Po stronie pamięci w grę może wejść wiele konfiguracji, bo 2-, 4- i 8-gigabajtowe układy pamięci LPDDR4/LPDDR4X/LPDDR5/LPDDR5X o transferze do 10 GT/s. Jak na tradycyjną kartę przystało, Fenghua II ląduje do standardowego slotu x16, ale cyfrowo wykorzysta jedynie 8 linii PCIe 3.0 (via ITHome).

Czytaj też: Półprzewodnikowa niezależność USA. Biden podpisał, więc kraj wyda setki miliardów na rozwój branży

Przechodząc do tego, co najważniejsze, pod względem czystej wydajności możemy liczyć na 1,5 TFLOPS w obliczeniach FP32 i 12 TOPS w INT8. To bardzo, ale to bardzo niski wynik, więc nie dziwi nas specjalnie to, że Innosilicon nie pochwaliło się praktycznym zastosowaniem tych kart graficznych w grach i nawet benchmarkach. Zwłaszcza że to mniej, niż ma do zaoferowania model GeForce GTX 1630 z 3-letnim GPU, z którym Fenghua II powinna zawalczyć.

Czytaj też: OnePlus 10T to prawdziwy mocarz w świecie smartfonów. Specyfikacja techniczna powala

Takie niskie możliwości łączą się z TGP na poziomie zaledwie 4-15 watów, czyli wręcz rekordowo niskim, jak na dzisiejsze czasy. W związku z tym model nie wymaga żadnego aktywnego chłodzenia i w efekcie może trafić do biurowych komputerów i nawet budżetowych notebooków. Co ważne, Fenghua II obsługuje API DirectX, Vulkan, OpenGL, OpenCL oraz OpenGL ES i dzierży wbudowany rdzeń bezpieczeństwa RISC-V z fizyczną funkcją unclonable (PUF). Układ obsługuje wyjście DisplayPort/eDP 1.4, dwa HDMI 2.0, LVDS oraz D-Sub/VGA, ale nie jest wiadome, ile monitorów jednocześnie obsługuje.

Czytaj też: Broń termobaryczna zwana też próżniową, czyli jak opracowano „biedne atomówki”

Największe zalety? Wspomniana energooszczędność, bogate wsparcie różnych API, a przede wszystkim obsługa większości dystrybucji Linuksa z Kirinem i Ubuntu na czele. Ponadto ta karta jest w stanie współpracować z wszystkimi chińskimi platformami CPU, a w przyszłości doczeka się sterowników na Windowsa 10.