Klimatyzacja chłodzi, ale też swoje dokłada do ocieplenia klimatu. Odkryto związek, który powstrzyma ten efekt

Gorące lato i fale upałów utrzymują się przez wiele dni z rzędu – to wszystko sprawia, że używamy bardzo często klimatyzacji w celu ochłodzenia przestrzeni mieszkalnych, biurowych i handlowych. Wiele ze środków chłodzących używanych w systemach klimatyzacyjnych niestety posiada wysoki potencjał cieplarniany – tak więc chłodząc pomieszczenia, jednocześnie dokładamy małą cegiełkę na rzecz globalnego ocieplenia. Znaleziono jednak związek, który może zatrzymać to błędne koło. Mowa o propanie.
Klimatyzacja chłodzi, ale też swoje dokłada do ocieplenia klimatu. Odkryto związek, który powstrzyma ten efekt

Klimatyzacja pomieszczeń staje się coraz bardziej uciążliwym dla środowiska problemem. Nie dość, że zużywa ogromną ilość energii, to jeszcze chłodziwa w niej stosowane są często trujące oraz mają wysoki potencjał cieplarniany.

Czytaj też: Klimatyzacja „perpetuum mobile”, czyli bez nakładów energii. Nowe remedium na fale upałów?

Inżynierowie od lat szukają coraz bardziej ekologicznych związków, które można wykorzystywać. Chlorodifluorometan (HCFC-22) został już wykluczony z użycia i jest zastępowany chociażby przez nieco mniej trujący difluorometan R-32. Niemniej nadal substancje zawierające chlor czy fluor mają negatywny wpływ na klimat na Ziemi.

W amerykańskim czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Science pojawił się artykuł udowadniający, że zastosowanie propanu w systematach klimatyzacyjnych może wpłynąć na spowolnienie wzrostu globalnych temperatur. Jak przyznaje autor badania Pallav Purohit:

Propan wykazuje znaczące korzyści dla środowiska dzięki dobrej wydajności energetycznej i współczynnikowi ocieplenia globalnego mniejszemu niż 1. W rozdzielonych systemach klimatyzacyjnych o mocy do 7 kW propan może być sklasyfikowany jako technicznie uzasadniona alternatywa.

Klimatyzacja i propan? To ma szansę się udać

W artykule podano, że używanie propanu w klimatyzacji może spowolnić wzrost temperatur na Ziemi o 0,09 stopnia. Z pozoru niewiele, ale dostatecznie, by utrzymać globalny wzrost na poziomie nie większym jak 1,5 stopnia.

Czytaj też: Z tą pianką drewnopochodną można zapomnieć o klimatyzacji. To materiał pasywnie chłodzący

Co ciekawe, systemy wykorzystujące propan funkcjonują już w Indiach czy Chinach. Jaki zatem jest problem, by używać ich również w USA czy Europie? Problemem mogą być przepisy krajowe, które zakazują lub ograniczają stosowania chłodziw o wyższej palności.