To nie kontener, a stacja transformatorowa! Czym jest polski produkt, który zobaczymy na farmach fotowoltaicznych?

Czym jest ten niewielki budynek wielkości kontenera? To nowoczesna stacja transformatorowa, którą będzie można umieszczać przy każdej farmie fotowoltaicznej. Polska firma we współpracy z projektantami z Akademii Sztuk Pięknych stworzyła niezwykły projekt mało inwazyjnej stacji.
Tradycyjna stacja na farmie fotowoltaicznej / źródło: PawelEnco, Wikimedia Commons, CCA 4.0

Tradycyjna stacja na farmie fotowoltaicznej / źródło: PawelEnco, Wikimedia Commons, CCA 4.0

Firma Elgór + Hansen S.A. należąca do grupy FAMUR stworzyła autorski projekt stacji transformatorowej, który idealnie wkomponowuje się w zamysł zrównoważonego rozwoju i ekologii.

Konstrukcja o wielkości i ciężarze kontenera będzie mogła być umieszczana przy farmach fotowoltaicznych. Swoim rozmiarem nie będzie dominowała w krajobrazie w żaden sposób. Do współpracy z przedsiębiorstwem zostały zaproszone dwie projektantki specjalizujące się we wzornictwie przemysłowym, Kinga Pawlik i Małgorzata Romanowska.

Kontenerowa stacja transformatorowa. Tak będzie wyglądał krajobraz polskiej prowincji?

W sieci zostało opublikowane nagranie prezentujące innowacyjny pomysł, o którym wypowiada się jedna z projektantek:

Celem projektu jest aranżacja obudowy stacji transformatorowej, która symbolizuje zielony charakter energii. (…) Zaproszenie nas do projektu postrzegamy jako promocję dobrych praktyk współpracy przemysłu ze środowiskiem projektantów.

Czytaj też: Elon Musk przemówił z opaski na ręce. Wynalazek Polaków uratuje życie tysięcy osób! W jaki sposób?

Jak się dowiadujemy z filmu, kontenerowa stacja transformatorowa charakteryzuje się wysoką jakością techniczną i niskim ciężarem umożliwiającym jej transport. Ważnym elementem jest system komputerowy, który docelowo ma służyć zarządzaniu i kontroli pracy stacji. Dzięki niemu obiekt może być sterowany zdalnie.

Czytaj też: Wyrzuciłeś baterie paluszki do kosza? A szkoda! Można z nich odzyskać całkiem sporo energii

Pomysł firmy Elgór + Hansen S.A. ma również na celu stworzenie tzw. klimatu dla stacji, czyli idealnego jej wkomponowania w otaczający krajobraz. Ich obecność przy farmach fotowoltaicznych jest kluczowa, ponieważ kolejne nowe instalacje energetyczne bazujące na energii słonecznej są dodatkowym obciążeniem dla sieci. Ta sytuacja wymusza właśnie potrzebę budowy większej liczby stacji transformatorowych.