Dlaczego koralowce wykorzystują fluorescencję?

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie postanowili odpowiedzieć na jedno z długoletnich pytań: dlaczego koralowce wykorzystują fluorescencję?
Dlaczego koralowce wykorzystują fluorescencję?

O tym, czego dowiedzieli się autorzy nowych badań w tej sprawie możemy przeczytać na łamach Communications Biology. Krótko mówiąc, fluorescencja występująca u koralowców stanowi ich magiczny sposób na wabienie potencjalnych ofiar. Żyjące w tym ekosystemie organizmy, które wchodzą w skład jadłospisu koralowców, lgną do fluorescencyjnych kolorów.

Czytaj też: Drony niczym świetliki. Po co naukowcy dodali do nich fluorescencyjnej substancji?

Zanim rozpoczęła się właściwa faza badań, członkowie zespołu, którym kierował Yossi Loya z Uniwersytetu w Tel Awiwie, próbowali zrozumieć, czy plankton jest przyciągany przez fluorescencję. Eksperymenty objęły zarówno środowisko naturalne, jak i warunki laboratoryjne. Następnie badacze określili zdolności koralowców mezofotycznych w zakresie zdobywania pożywienia.

Koralowce żywią się między innymi drobnymi skorupiakami

Z kolei chcąc sprawdzić, jak fluorescencja będzie wpływała na pewne organizmy, członkowie zespołu wykorzystali słonaczka, czyli przedstawiciela gatunku Artemia salina. Skorupiak ten stanowi pokarm dla koralowców, dlatego naukowcy sprawdzili jego reakcje na poszczególne kolory. Okazało się, iż fluorescencyjne cele wzbudzały znacznie podwyższone zainteresowanie tych zwierząt. Co ciekawe, ryby, które nie stanowią pożywienia dla koralowców, nie wykazywały podobnych skłonności.

W drugiej fazie eksperyment przeprowadzono w naturalnym środowisku koralowców. Na głębokości około 40 metrów rozmieszczono pułapki fluorescencyjne (zielone i pomarańczowe), które przyciągnęły dwa razy więcej planktonu niż przezroczysty cel. Na koniec naukowcy zbadali natomiast wskaźniki drapieżnictwa koralowców mezofotycznych, które zostały zebrane na głębokości 45 metrów w Zatoce Eilat. Parzydełkowce, które stosowały zieloną fluorescencję miały o 25 procent wyższe wskaźniki drapieżnictwa niż koralowce stosujące żółtą fluorescencję.

Czytaj też: Skalista, ale jej powierzchnię spowija ocean wody. Czy „druga Ziemia” została w końcu odkryta?

Wiele koralowców wykazuje fluorescencyjny wzór kolorystyczny, który podkreśla ich otwory gębowe lub końcówki macek, fakt ten wspiera ideę, że fluorescencja, podobnie jak bioluminescencja (produkcja światła w wyniku reakcji chemicznej), działa jako mechanizm przyciągający ofiary. Badanie dowodzi, że świecący i kolorowy wygląd koralowców może działać jako przynęta przyciągająca pływający plankton do żyjących na dnie drapieżników, takich jak koralowce, a zwłaszcza w siedliskach, w których koralowce wymagają innych źródeł energii oprócz lub w zastępstwie fotosyntezy. podsumował Loya