Nowe zdjęcie kosmosu sprawia, że aż trudno uwierzyć w uwiecznioną na nim liczbę gwiazd

Kosmiczny Teleskop Hubble’a dostarczył niezwykle efektownej fotografii, na której możemy dostrzec wypełnione gwiazdami niebo. Celem obserwacji była gromada kulista NGC 6638.
Nowe zdjęcie kosmosu sprawia, że aż trudno uwierzyć w uwiecznioną na nim liczbę gwiazd

Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Strzelca i – jak możecie zobaczyć poniżej – jest gęsto wypełniona gwiazdami. Gromady kuliste są bowiem obszarami zawierającymi od tysięcy do milionów takich obiektów. Do ich uwiecznienia posłużył niezwykle doświadczony Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Czytaj też: Galaktyczne lustro? Niezwykły widok uwieczniony przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a

A dokładniej rzecz biorąc dwa instrumenty znajdujące się na jego pokładzie: Wide Field Camera 3 oraz Advanced Camera for Surveys. Sam Hubble’a doprowadził do ogromnego postępu w zakresie badania gromad kulistych. Zniekształcenia wywoływane przez ziemską atmosferę sprawiają, że rozróżnienie tamtejszych gwiazd z wykorzystaniem naziemnych teleskopów jest prawie niemożliwe.

Celem obserwacji była gromada kulista NGC 6638

Właśnie dlatego tak istotna jest rola Hubble’a, który znajduje się na wysokości około 550 kilometrów nad Ziemią i może badać, jakie gwiazdy tworzą gromady kuliste, jak wygląda ich ewolucja oraz jaką rolę odgrywa grawitacja w funkcjonowaniu tych gęstych układów. Bez stojącej na przeszkodzie ziemskiej atmosfery prowadzenie takich analiz jest znacznie łatwiejsze.

Czytaj też: Wykryli w kosmosie rekordowo dużą cząsteczkę alkoholu. Jak można ją wykorzystać?

Oczywiście w międzyczasie do akcji wkroczył nowy gracz: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. I choć jego naukowa misja nie trwa nawet od miesiąca, to już zdążył dostarczyć obrazów, które zapierają dech w piersiach i rewolucjonizują wszystko, co wiemy o wszechświecie. Prowadząc obserwacje w podczerwieni astronomowie będą mogli dzięki niemu jeszcze lepiej poznać gromady kuliste.