Najgłębsza na świecie morska elektrownia wiatrowa ruszyła! Niewiarygodne, ile prądu wyprodukuje

Jak poinformowało konsorcjum dwóch firm SSE Renewables i TotalEnergies, pierwsza część turbin z najgłębszej na świecie morskiej farmy wiatrowej rozpoczęła pracę i produkuje już energię. Oznacza to, że gigantyczny projekt budowy elektrowni 27 km od wybrzeża Szkocji jest coraz bliżej finalizacji. Ile prądu docelowo będzie dostarczać elektrownia?
Najgłębsza na świecie morska elektrownia wiatrowa ruszyła! Niewiarygodne, ile prądu wyprodukuje

Farma wiatrowa Seagreen jest uważana za najgłębszą w swojej kategorii. Turbiny montowane są 27 kilometrów od wybrzeża Szkocji, w okolicach miasta Angus, a najgłębsze fundamenty sięgają aż 59 metrów pod powierzchnię Morza Północnego. Dostawcą i producentem turbin jest firma Vestas.

Czytaj też: Oto, jak można sprawić, że turbiny wiatrowe będą jeszcze wydajniejsze! Szczegół tkwi w jednej cesze konstrukcji

Docelowo elektrownia będzie składać się ze 114 turbin produkujących łącznie 1,1 GW energii elektrycznej. Każda z turbin ma wysokość 187 metrów, co dwukrotnie przewyższa wieżę Big Bena.

Firmy SSE Renewables i TotalEnergies poinformowały o rozpoczęciu pracy pierwszych turbin wiatrowych. W pełnym zakresie Seagreen ruszy w pierwszej połowie 2023 roku i będzie w stanie dostarczać prąd nawet do miliona gospodarstw domowych w Szkocji.

Elektrownia wiatrowa Seagreen – najgłębsza, ale nie ostatnia w tym kraju

Inwestycja nie należała do tanich. Cały projekt kosztuje 3 mld funtów, czyli niespełna 17 mld złotych. Podczas budowy turbin pracowało 3000 osób, a kiedy elektrownia ruszy pełną parą, nad jej prawidłowym funkcjonowaniem będzie czuwać 700 pracowników.

Czytaj też: Pierwsze tak wyjątkowe turbiny wiatrowe już działają! Rozwiązują problem z recyklingiem

Przedstawiciele firm uważają, że Seagreen ma pozytywny wpływ na miejscową gospodarkę, ponieważ generuje wiele miejsc pracy oraz stanowi zabezpieczenie dla brytyjskiego łańcucha dostaw.

Jak się okazuje, Szkocja odważnym krokiem zmierza w kierunku produkcji energii z wiatru. Jak donosi BBC, już teraz w tym kraju instalacje wiatrowe produkują 1,9 GW energii, a celem szkockie rządu jest zwiększenie tej mocy nawet do 11 GW w ciągu najbliższych 8 lat. Wokół archipelagu Szetlandów są już planowane trzy nowe inwestycje podobne do Seagreen.