Oto najlepsza metoda pochłaniania światła, jaką kiedykolwiek zastosowano. Brakuje tylko jednego do perfekcji

Energia może być przetrzymywana w różnych postaciach, jak się okazuje, również w świetle. Izraelsko-austriacki zespół naukowców opracował, jak dotąd, najskuteczniejszą metodą pochłaniania energii świetlnej. Pomimo tego, że wiemy już, jak pochłaniać światło, brakuje nam nadal wiedzy, aby je w skuteczny sposób magazynować i wykorzystywać chociażby w różnych urządzeniach.
Oto najlepsza metoda pochłaniania światła, jaką kiedykolwiek zastosowano. Brakuje tylko jednego do perfekcji

Naukowcy z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie oraz Uniwersytetu Technologicznego w Wiedniu na łamach Science opublikowali wyniki eksperymentu z pochłanianiem światła. Chociaż ich metoda nie jest pierwszą na świecie, to okazuje się być pierwszą dokonaną na tak cienkim medium.

Czytaj też: Piąta siła wszechświata? Naukowcy wydali werdykt związany z poszukiwaniami ciemnej energii

Najlepsza metoda pochłaniania światła. Jak wyglądał eksperyment?

Badacze skonstruowali wnękę, do której wprowadzili wiązkę światła. W środku niej znajdowały się lustra i soczewki odbijające światło tak, aby wielokrotnie przechodziło przez ciemny materiał absorbujący do czasu, kiedy we wnęce było zupełnie ciemno – tzn. światło zostało całkowicie pochłonięte przez medium.

Jak zaznaczają badacze, z energią świetlną jest obecnie taki problem, że nie istnieje żaden sposób na magazynowanie jej. Należy ja przekształcić w inne formy energii, aby mogła być przechowana w jakikolwiek sposób.

Ich zdaniem, gdyby udało się opracować metodę „zbierania” światła, wówczas doprowadziło to do ogromnego rozwoju urządzeń zasilanych światłem.

Czytaj też: Niesamowite, z czego to urządzenie czerpie energię! Wynalazek przełamał złą passę naukowców

Najnowsza metoda okazuje się być tak skuteczna, że przebieg absorpcji światła zachodzi bez względu na temperaturę i ciśnienie powietrza. Jest jednak pewne ograniczenie, o którym wspominają naukowcy.

Chodzi o to, że póki co skonstruowane urządzenie potrafi pochłaniać światło tylko o jednej częstotliwości. W kolejnych eksperymentach badacze będą starać się rozszerzyć spektrum.