USA dozbroiło Strykera. Oto najnowszy bojowy wóz piechoty Armii USA

Będące w służbie od 2002 roku pojazdy bojowe Stryker są stale unowocześniane, aby jeszcze lepiej reagować na nowe zagrożenia na polach bitew. Ich historia jest tego wzorowym świadectwem, bo po rozmieszczeniu w Iraku przed laty, zostały ulepszone w myśl ochrony przeciwko granatnikom przeciwpancernym. Jednak z czasem okazało się, że czegoś im brakuje i to nie tylko systemów przeciwdronowych. Dlatego USA dozbroiło Strykera i tak oto wreszcie dostarczono w ręce żołnierzy najnowszy bojowy wóz piechoty Armii USA.
USA dozbroiło Strykera, najnowszy bojowy wóz piechoty Armii USA
USA dozbroiło Strykera, najnowszy bojowy wóz piechoty Armii USA

Najnowszy bojowy wóz piechoty Armii USA, czyli seryjnie produkowany Stryker z 30-mm armatą

Ten wariant Strykera (widoczny powyżej na udostępnionym zdjęciu bardzo niskiej jakości) nie jest żadnym zaskoczeniem. W rzeczywistości wiedzieliśmy o nim już od dawna, jako że był rozwijany w ramach programu MCWS (Stryker Medium Caliber Weapons System). Amerykańska spółka Oshkosh Defense przypomniała jednak o nim, jako że przekazała US Army wyjątkowy, bo pierwszy egzemplarz dozbrojonego Strykera po tym, jak rozpoczęła pracę nad pierwszą partią 91 egzemplarzy w czerwcu ubiegłego roku.

Czytaj też: Te wojskowe drony sięgną tam, gdzie nie sięgnęły nigdy. Oto amerykańskie Zephyr

Oshkosh Defense pokonało niegdyś dwóch konkurentów w tym programie, więc teraz ta spółka zajmuje się łączeniem doskonale znanych nam podstaw Strykera z przede wszystkim 30-mm armatą automatyczną ATK XM813. Warto jednak zaznaczyć, że służbę pełni już 83 podobnie wyposażonych wersji Strykera, bo M1296 ICV-D, które po 2015 roku zmodernizowano w ramach “nagłej potrzeby operacyjnej”.

Czytaj też: Nowy rosyjski satelita już na orbicie. Dla przypomnienia – poprzedni spadł

Z tego co już wiadomo, pierwszy egzemplarz tego typu będzie teraz testowany w ramach prób weryfikacyjnych w ośrodku testowym. Do września spółka ma dostarczyć sześć kolejnych egzemplarzy, których próby zakończą się w czerwcu następnego roku. Finalnie trafią do 2. Stryker Brigade Combat Team i będą pierwszymi z całych setek, które w ciągu następnych lat wykona Oshkosh Defense.

Czytaj też: Czym jest amunicja kasetowa? Polska jest jednym z nielicznych państw, które jej nie zakazały

Tak zmodernizowane Strykery będą zastępować kołowe niszczyciele czołgów M1128 Mobile Gun Systems, które pełnią służbę od 2005 roku i których 105-mm gwintowana stabilizowana armata stała się zwyczajnie przestarzała.