Polska się zbroi. Plan obejmuje największe wydatki na obronność w historii Polski

Poznaliśmy właśnie szczegóły tego, jak w 2023 roku zostaną rozdysponowane środki naszego państwa. Wygląda na to, że przyjęty właśnie przez Radę Ministrów projekt budżetu na następny rok obejmie największe wydatki na obronność w historii kraju, co jest jednoznacznym potwierdzeniem tego, jak bardzo “Polska się zbroi”.
Trzy nowe fregaty dla Polski, program Miecznik
Trzy nowe fregaty dla Polski, program Miecznik

Budżet na 2023 rok rozplanowany. W planach są największe wydatki na obronność w historii Polski

Zagłębiając się od razu w liczby, 2023 rok wedle rządu upłynie pod znakiem wzrostu PKB o 1,7% przy inflacji na poziomie 9,8%. Do budżetu państwa wpłynie z kolei 604,4 miliarda złotych, plan wydatków ustanowiono na 669 mln złotych, z racji czego deficyt budżetowy wyniesie około 65 miliardów złotych. Wśród tych prawie 670 miliardów wydatków spory procent będzie stanowiła część, którą Polska ma przeznaczyć na obronność.

Czytaj też: Atomówki na froncie, czyli atomowa broń taktyczna M388 Davy Crockett

Nowe polskie fregaty Miecznik, Nowe polskie fregaty, polskie fregaty Miecznik,

Mowa o wydatku aż 97,4 miliarda złotych na obronę narodową, co jest pokłosiem decyzji o przeznaczeniu 3% PKB naszego kraju właśnie na rozwój sektora wojskowego. Warto jednocześnie podkreślić, że do tej kwoty kolejne 30-40 miliardów złotych ma dorzucić Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj też: Nowa wersja UEFI 2.10 i ACPI 6.5 już gotowa. Co wprowadza?

Takie kwoty nie dziwią w momencie, kiedy popatrzymy na zakupy planowane przez Polskę, na które “są już kontrakty”. Mowa o kupnie czołgów Abrams, myśliwcach F-35, wyrzutniach HIMARS i systemie przeciwlotniczym Wisła od USA oraz zakupów w Korei Południowej, które obejmują haubice K9, czołgi K2 i lekkie samoloty bojowe FA-50. W Polsce również są rozwijane systemy uzbrojenia z Narew, Miecznikiem, Piorunem, Borsukiem i Pilicą na czele.

Polski bojowy wóz piechoty Borsuk, bojowy wóz piechoty Borsuk, Borsuk
Polski Borsuk

Czytaj też: Rosja ulepszyła białoruskie odrzutowce. Nadszedł czas, aby się bać?

Wspomniane 127-137 miliardów złotych będzie stanowić rekord w wydatkach na obronność w historii III RP, bo będzie to aż dwukrotne zwiększenie budżetu “z roku na rok” i ponad trzykrotne w porównaniu z 2015 rokiem. Część z tych funduszy zostanie przeznaczona również na rekrutację ponad 20 tysięcy nowych żołnierzy zawodowych i tych do Wojsk Obrony Terytorialnej.