Wielkości domowego kota, a posiadał pancerz! W Ameryce Południowej wykopali przedziwne zwierzę

Przed milionami lat w kredzie dinozaury dominowały na Ziemi. Chociaż te gady głównie kojarzą się nam z olbrzymimi rozmiarami, to nie każdy gatunek taki był. Naukowcy odnaleźli w skałach w Argentynie skamieniałości dinozaura pancernego, którego rozmiary nie przekraczały wielkości domowego kota.
Ilustracja dinozaura / źródło: Dmitry Bogdanov, CCA-SA-3.0, GNU Free Documentation Licence

Ilustracja dinozaura / źródło: Dmitry Bogdanov, CCA-SA-3.0, GNU Free Documentation Licence

Jakapil Kaniukura to dinozaur pancerny, jaki został odkryty w południowej Argentynie. Jest to pierwsze odkrycie tego typu gada na półkuli południowej. Dinozaury pancerne posiadały, jak sama nazwa wskazuje, twardy pancerz wzdłuż kręgosłupa, od szyi po ogon.

Czytaj też: Prehistoryczny gad idzie pod młotek. Ten dinozaur znajdzie nowego nabywcę za astronomiczną kwotę!

Od czubka nosa do końca ogona Jakapil mierzył maksymalnie 1,5 metra. Jego waga nie było imponująca i wynosiła 4-7 kilogramów. Wiek znalezionej skamieniałości oszacowano na 100 mln lat.

Miał pancerz, chociaż wielkością nie imponował

Szczątki znajdowały się na ważnym stanowisku paleontologicznym La Buitrera w prowincji Rio Negro, w Patagonii. Były to jedynie fragmenty szkieletu i 15 zębów. Jakapil okazał się wyjątkowym przedstawicielem rzędu dinozaurów zwanych tyreoforami – to gady właśnie tego rzędu nosiły pancerze na grzbiecie.

Czytaj też: Horridus to Mona Lisa świata dinozaurów. Największa i najbardziej kompletna skamieniałość triceratopsa

Warto wyjaśnić niezwykłą nazwę Jakapil kaniakura, która pochodzi od języka autochtonicznej ludności Patagonii. Jakapil znaczy „noszący tarczę”, a Kaniakura – „kamień z grzebieniem”. Zatem słowa te doskonale odnoszą się do tego, jak wyglądało to przedziwne zwierzę.

O odkryciu poinformowano na łamach czasopisma naukowego Scientific Reports.

No nie jedyny zupełnie nowy gatunek dinozaura, jaki odkryto w ostatnim czasie w Argentynie. Na początku lipca zrobiło się głośno o innym prehistorycznym gadzie, którego szczątki znaleziono. Mowa o Meraxes gigas, który był podobny do słynnego tyranozaura, ale posiadał większą głowę, a jeszcze krótsze… łapy.