Ogromny spadek dostaw kart graficznych. Złoty okres dla firm się skończył, ale dla graczy dopiero zaczął

Jak wygląda rynek kart graficznych (i niestety również iGPU) w postpandemicznych czasach i ciężkim roku 2022? Na to pytanie odpowiada nowy raport firmy analitycznej Jon Peddie Research, który jednoznacznie wskazuje na ogromny spadek dostaw kart graficznych w II kwartale 2022 roku, co w dobie coraz niższych cen zapowiada dalsze obniżki.
test Asus Radeon RX 6750 XT ROG Strix OC, recenzja Asus Radeon RX 6750 XT ROG Strix OC, opinia Asus Radeon RX 6750 XT ROG Strix OC
test Asus Radeon RX 6750 XT ROG Strix OC, recenzja Asus Radeon RX 6750 XT ROG Strix OC, opinia Asus Radeon RX 6750 XT ROG Strix OC

Spadek dostaw kart graficznych kończy złoty czas dla producentów, a spadek popytu przekłada się na niższe ceny

Raport wskazuje, że wzrost globalnego rynku procesorów graficznych dla komputerów PC osiągnął w drugim kwartale 2022 poziom 84 mln sztuk. Z kolei w latach 2022-2026 (wedle szacunków) ma odnotować roczną stopę wzrostu na poziomie 3,8%, aby pod koniec 2026 roku liczba osiągnęła 103 milionów dostarczonych egzemplarzy. W ogólnym rozrachunku sprzedaż kart graficznych dla komputerów stacjonarnych spadła o -22,6% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Czytaj też: Poznaliśmy datę premiery POCO M5 i POCO M5s. Na szczęście, długo czekać nie musimy

Jeśli z kolei idzie o to, jak wypada sam udział poszczególnego sprzętu na rynku, ogólny procentowy udział AMD na rynku w stosunku do ubiegłego kwartału wzrósł o 1,1%, udział Intela o 2,0%, podczas gdy NVIDII zmniejszył się o -3,15%. Z drugiej strony porównując obecny kwartał do ubiegłego, widać, że ogólna liczba sprzedanych GPU spadła o -14,9%. Rozbijając to na szczegóły ilość sprzedanych kart graficznych przez AMD zmniejszyła się o -7,6%, przez Intela o -9,8%, a przez NVIDIA o -25,7%.

Czytaj też: Motorola Edge 30 Neo wycieka tuż przed premierą

Co jest powodem tego stanu rzeczy? Odpowiedzieć na to próbuje sam prezes agencji:

Ten kwartał przyniósł ogólnie negatywne wyniki dla producentów procesorów graficznych, w porównaniu do poprzedniego. Wydarzenia na świecie, takie jak ciągła wojna, manipulowanie przez Rosję dostawami gazu do Europy Zachodniej oraz nerwowość, jaką te wydarzenia wywołują, wpłynęły na osłabienie europejskiej gospodarki; Wielka Brytania jest w recesji i ma wysoką inflację– stwierdził Jon Peddie, prezes JPR.