Najnowszy superkomputer ujawnił przepiękny obraz z kosmosu! Wiemy już, jak wygląda

W Australii został uruchomiony najnowszy superkomputer o nazwie Setonix, którego głównym zadaniem jest przetwarzanie olbrzymich ilości danych pochodzących z obserwacji kosmosu. Badacze upublicznili pierwsze zdjęcie, jakie wygenerował superkomputer – jest to niezwykle szczegółowe przedstawienie supernowej, jakiego jeszcze nie widzieliśmy.
Najnowszy superkomputer ujawnił przepiękny obraz z kosmosu! Wiemy już, jak wygląda

Centrum Badawcze Superkomputerów Pawsey w Perth, w Australii Zachodniej opublikowało niezwykłe zdjęcie supernowej, które powstało w efekcie bardzo szybkiego przetwarzania ogromnej ilości danych pochodzących z obserwacji kosmosu.

Wykorzystano do tego najnowszy superkomputer Setonix. Jego nazwa pochodzi od kuoki krótkoogonowej (Setonix brachyurus), jednego z najbardziej ulubionych zwierząt Australijczyków.

Maszyna przetwarzała dane zebrane przez radioteleskop CSIRO ASKAP, który należy do australijskiej agencji naukowej. Setonix poradził sobie z obliczeniami wyjątkowo szybko, potrzeba było jedynie 24 godzin do wygenerowania obrazu supernowej. Rodzi to ogromne nadzieje na przyszłość, kiedy to maszyna będzie mogła generować sprawnie i szczegółowo wiele obrazów kosmosu.

Czytaj też: Galaktyka Schrödingera? Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostarczył nowej zagadki

Superkomputer Setonix. Maszyna, która w mgnieniu oka przetwarza obraz kosmosu

Zarówno radioteleskop, jak i superkomputer nadal są w fazie testów. Jeśli obydwie maszyny przejdą pilotażowe prace pomyślnie, będą wykorzystywane do obserwacji i analizy danych radiowych w pełnym zakresie.

Czytaj też: Złowią meteoryt międzygwiezdny niczym rybę. To tajemniczy obiekt spoza Układu Słonecznego

Jeszcze w tym roku ma dojść do całkowitego uruchomienia superkomputera Setonix. Jak informują naukowcy z Centrum Badawczego Superkomputerów Pawsey, wówczas maszyna osiągnie moc do 30 razy większą niż poprzednie superkomputery Pawsey Galaxy i Magnus.

Czytaj też: Zostaliśmy zaskoczeni. Wiatr słoneczny niespodziewanie dotarł do Ziemi

Czy dzięki mocy obliczeniowej będziemy sobie „ściągać obrazki” z kosmosu w ognieniu oka? Australijscy badacze twierdzą, że będzie to bardzo możliwe. Zatem największe sekrety kosmosu nie tylko będą na wyciągnięcie ręki, ale poznamy je w niespotykanym dotąd krótkim czasie.