Tajemnicza kropka na pustyni. Co zobaczyła astronautka z ISS?

Na pustyni Negew w Izraelu, przynajmniej patrząc z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, można dostrzec niecodzienny widok. Astronautka postanowiła zrozumieć, czym jest ta tajemnicza kropka.
Tajemnicza kropka na pustyni. Co zobaczyła astronautka z ISS?

Z perspektywy ISS nasza planeta wygląda niezwykle malowniczo, a przebywające na jej pokładzie osoby mogą dostrzec Ziemię w całej okazałości. O ile nocą bez problemu można dostrzec jasne, wyróżniające się światła pochodzące na przykład z miast, tak widoczna za dnia kropka znajdująca się na środku pustyni to nieco mniej spodziewany obiekt.

Czytaj też: Wieża słoneczna typu “3 w 1” imponuje. W ten sposób produkuje paliwo lotnicze

Samantha Cristoforetti, która przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, postanowiła rozwikłać tę zagadkę. Po przeprowadzonym śledztwie doszła do wniosku, iż ma do czynienia z elektrownią fotowoltaiczną. Rozmieszczona na pustyni Negew wieża jest jedną z najwyższych tego typu na całym świecie.

Na pokładzie ISS każdej doby można zobaczyć 16 wschodów i zachodów słońca

Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o elektrownię Ashalim, która wykorzystuje morze luster do koncentracji światła słonecznego, kierując je następnie w stronę wieży wysokiej na 250 metrów. Konstrukcja jest na tyle duża, że da się ją zauważyć z perspektywy ISS, która krąży ponad 400 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Czytaj też: Śmieci z ISS pozbywa się tak. Nowa metoda stosowana przez astronautów uwieczniona na wideo

Każdej doby członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doświadczają 16 wschodów i zachodów słońca. Kiedy nie są zajęci realizacją odgórnie narzuconych celów, takich jak prowadzenie eksperymentów naukowych, astronauci chętnie fotografują Ziemię i występujące na niej zjawiska.