Chińczycy wyprodukowali przełomowy układ scalony. Dokonali tego mimo sankcji

Semiconductor Manufacturing International Corporation, chińska firma zajmująca się produkcją układów scalonych, dokonała niedawno przełomu w tej dziedzinie.
Chińczycy wyprodukowali przełomowy układ scalony. Dokonali tego mimo sankcji

Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje, których celem były ograniczenie rozwoju największego chińskiego producenta układów scalonych. I choć SMIC znajduje się na amerykańskiej czarnej liście handlowej, nie przeszkodziło to w osiągnięciu postępu, który wywindował to przedsiębiorstwo do grona liderów branży.

Czytaj też: Dwa miliardy na sekundę. Tyle obrazów może przetworzyć nowy układ scalony

O co dokładnie chodzi? SMIC rzekomo przeszła z 14-nanometrowego do 7-nanometrowego procesu produkcji półprzewodników. Takich informacji dostarczyła kanadyjska firma TechInsights po zbadaniu jednego z układów wyciągniętych z maszyny do wydobywania kryptowalut.

W dalszej kolejności mogłoby to doprowadzić do procesu produkcyjnego integrującego skalowane komórki logiczne i pamięciowe. Poza tym w grę wchodzi coś, co jeszcze bardziej nie spodoba się Zachodowi: zmniejszy się zależność Chin od zachodnich technologii. Analitycy branżowi śledzą poczynania SMIC i próbują ocenić, czy sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników mogą powstrzymać Chiny przed osiągnięciem samowystarczalności w zakresie produkcji półprzewodników.

Układ scalony wyprodukowany przez SMIC powstawał rzekomo dwa lata

Według South China Morning Post amerykańskie władze lobbują w holenderskim rządzie, aby zablokować ASML Holdings, która ma dominującą pozycję w produkcji zaawansowanych maszyn wykorzystywanych do produkcji układów scalonych. Co ciekawe, chińska firma SMIC potrzebowała zaledwie dwóch lat, aby przeskoczyć z 14 do 7 nanometrów i to bez dostępu do najbardziej zaawansowanego zachodniego sprzętu i technologii. Dla porównania, TSMC i Samsung potrzebowały kolejno trzech i pięciu lat, aby osiągnąć ten sam poziom.

Czytaj też: Stworzono fotoniczny procesor obliczeniowy. Nawet 300 razy szybszy od standardowego układu scalonego!

Przedstawiciele TechInsights dodali, iż SMIC zamierza teraz zapewnić dostęp do zaawansowanych procesów produkcyjnych dla chińskich firm, które zostały ograniczone z ustalonych zaawansowanych półproduktów, zmniejszyć zależność Chin od zachodniej technologii i ograniczeń, wykorzystać wiedzę zdobytą od gigantów takich jak TSMC, Samsung i Intel oraz przyspieszyć przejście do masowej produkcji.