Windows 10 z zabezpieczeniami TPM Windowsa 11. Co to ma znaczyć?

Zeszłoroczne zamieszanie z zabezpieczeniami TPM Windowsa 11 już poniekąd minęło. Zwłaszcza że po kilku miesiącach okazało się, że tak naprawdę wystarczy tylko usunąć pewien plik przed instalacją, aby nowy system Microsoftu mógł zostać zainstalowany na starszym sprzęcie. Są szanse, że ta afera zostanie wznowiona po tym, jak odszukano najnowszą wersję systemu Windows 10 z zabezpieczeniami TPM Windowsa 11.
Jak zaktualizować Windows 10 do Windows 11
Jak zaktualizować Windows 10 do Windows 11

Najnowsze odkrycie ujawniło system Windows 10 z zabezpieczeniami TPM, co sugeruje jego wymuszenie w przyszłości

Jak zapewne wiecie, w połowie ubiegłego roku dowiedzieliśmy się oficjalnie o Windows 11, a w IV kwartale 2021 roku doczekaliśmy się jego premiery. Wielomiesięczne narzekania na jego wymagania z czasem ucichły, ale widmo TPM 2.0 (Trusted Platform Module) nadal najwyraźniej krąży nad nami. Dla przypomnienia, to specjalny układ umożliwiający korzystanie z zaawansowanych funkcji zabezpieczeń, który jest wymagany przez Microsoft z racji dążenia firmy do zwiększenia ogólnego poziomu bezpieczeństwa systemu.

Czytaj też: LastPass potwierdza naruszenie bezpieczeństwa, ale czy jest się czego obawiać?

Działanie TPM 2.0 polega na kreacji kluczy szyfrowania, z czego ten główny, służący do ich odszyfrowania, jest przechowywany w mikroukładzie, a nie dysku twardym. Na całe szczęście Intel oraz AMD już przed kilkoma latami wzięły na swoje barki kwestię tego typu narzędzi do szyfrowania i wbudowały je bezpośrednio w procesor (w ramach funkcji PTT lub PSP fTPM w BIOS), jako alternatywę dla osobnego TPM.

TPM 2.0, Windows 11 TPM, TPM

Czytaj też: Google Tensor 2 jeszcze nie wyszedł, a już mówi się o pracach nad jego następcą

Jak się okazuje, wzmiankę o TPM 2.0 znajdziemy już teraz w systemie Windows 10, co odkrył właśnie jeden ze słynnych leaksterów:

Czytaj też: Bestia prosto z pudełka, czyli zegar boost i9-13900! Wszystko co musicie wiedzieć o Raptor Lake [Aktualizacja]

Ten odszukał wzmiankę o TPM w wersji Build 21327 Windowsa 10 (czyli tej nowej), która znalazła się dokładnie w pliku appraiserres.dll. Mowa więc o dokładnie tym pliku, którego wystarczy usunąć, aby znieść ograniczenia narzucone przez Microsoft.