Pierwsze tak wyjątkowe turbiny wiatrowe już działają! Rozwiązują problem z recyklingiem

Na początku kwietnia ruszyła produkcja B115 “RecyclableBlade” w zakładach położonych w Danii. To największe łopaty turbin wiatrowych od Siemens Gamesa, które są rekordowe pod względem wielkości również na tle konkurencji, choć swoimi 115 metrami będą dzierżyć to miano zapewne na krótko. Teraz jednak możemy poinformować o czymś znacznie bardziej wyniosłym, bo tym, że na morskiej farmie wiatrowej w Niemczech pierwsze tak wyjątkowe turbiny wiatrowe już działają i pozwalają patrzeć w bardziej kolorową przyszłość. Nie są jednak tak wielkie.
turbiny wiatrowe
turbiny wiatrowe

Na B115 w akcji jeszcze poczekamy, ale B81 już rozpoczęły pracę. To pierwsze tak wyjątkowe turbiny wiatrowe w akcji

Morska farma wiatrowa Kaskasi o mocy 342 megawatów jest własnością niemieckiej firmy energetycznej RWE i znajduje się 35 km na północ od wyspy Helgoland na niemieckim Morzu Północnym. Jest to jednocześnie pierwsza komercyjna farma, która postawiła na instalację technologii turbin wiatrowych podlegających recyklingowi. Niestety nie wiemy, jak wiele z planowanych turbin sięgnie po te właśnie łopaty, które nadają się do recyklingu, bo Siemens Gamesa zdradza tylko, że tyczy się to “pewnej liczby” z 38 planowanych turbin SG 8.0-167 DD.

Czytaj też: Te wojskowe drony sięgną tam, gdzie nie sięgnęły nigdy. Oto amerykańskie Zephyr

Produkcja B115

Trudno się temu dziwić, bo RecyclableBlade to nie lada nowinka na rynku i tyczy się to nie tylko wspomnianych wyżej 115-metrowych wariantów, ale też tych mniejszych, bo o długości 81 metrów (Siemens Gamesa B81), które w tym projekcie wykorzystano. Zamiast w Dani (jak B115) powstają one w Wielkiej Brytanii, ale obejmują to samo podejście, a mianowicie ręczną produkcję poprzez osadzanie w żywicy szeregu materiałów (włókna szklanego, drewna, żywicy), które następnie można oddzielić od siebie z wykorzystaniem “łagodnego kwasu” i ponownie wykorzystać.

Czytaj też: Eksplozja równie wielka, jak radość Ukraińców. Tak wybucha ruski czołg z amunicją na pokładzie

Wprowadziliśmy na rynek technologię Siemens Gamesa RecyclableBlade w zaledwie 10 miesięcy: od premiery we wrześniu 2021 roku do instalacji w projekcie RWE w Kaskasi w lipcu 2022 roku. Jest to imponujące i podkreśla tempo, w jakim wszyscy musimy się poruszać, aby zapewnić wystarczającą ilość mocy wytwórczych do walki z globalnym zagrożeniem klimatycznym – powiedział Marc Becker, prezes Siemens Gamesa Offshore Business Unit.

Czytaj też: Jak opracowano „biedne atomówki”?

Turbiny wiatrowe „rosną” nie bez powodu i nie mowa tutaj wyłącznie o ich wysokości, ale też długości ich ramion. Dlaczego? Odpowiedź na to jest prozaiczna – to po prostu się opłaca. Im turbiny znajdują się wyżej, tym mocniejsze wiatry na nie wpływają, a im ich łopaty są dłuższe, tym okazalszy obszar mogą omiatać i tym samym generować więcej energii elektrycznej. Problem w tym, że choć produkować takie kolosy chce każdy, to zajmować się nimi po okresie eksploatacji chce już niewielu, a B115 Siemens Gamesa tę wadę rozwiązują.