Elon Musk przemówił z opaski na ręce. Wynalazek Polaków uratuje życie tysięcy osób! W jaki sposób?

Technologia ekranów OLED jest niezwykle kosztowną i pracochłonną. Niewielu firmom udało się stworzyć elastyczne ekrany, które można byłoby wyprodukować niskim kosztem. Ta sztuka udała się jednak dwóm Polakom! Marcin Ratajczak i Patryk Barkowski właśnie ukończyli swój 10-letni projekt, którego efektem było stworzenie ultra cienkiej opaski na rękę. W sieci pojawiło się nagranie, ukazujące jak ona działa. Można na nim zobaczyć Elona Muska…
źródło: Twitter, dr Maciej Kawecki, zrzut ekranu

źródło: Twitter, dr Maciej Kawecki, zrzut ekranu

Dwóch Polaków stworzyło najtańszą i najcieńszą elektroniczną opaskę z ekranem OLED. Marcin Ratajczak oraz Patryk Barkowski pracowali nad swoim wynalazkiem aż 10 lat! Efekt ich prac jest obecnie największą innowacją w technice druku światła.

Czytaj też: Wyrzuciłeś baterie paluszki do kosza? A szkoda! Można z nich odzyskać całkiem sporo energii

Projekt twórców został nazwany Inuru, a same opaski – Elfami. O najnowszym wynalazku poinformował również dr Maciej Kawecki. Jak napisał na swoim profilu na LinkedIn:

Możliwe, że to największa rewolucja w technologii, która wyszła z rąk Polaków.

Inuru – ekran OLED, który do ciebie mówi. Wynalazek Polaków zrewolucjonizuje świat?

Na nagraniu pokazującym premierowe użycie opasek widać postać Elona Muska, chociaż to nie on sam będzie największym atutem tego wynalazku. Opaski z ekranem OLED docelowo mają służyć chorym, którzy biorą regularnie leki oraz będą wskazywać daty ważności na opakowania produktów żywnościowych.

Czytaj też: Wielkości domowego kota, a posiadał pancerz! W Ameryce Południowej wykopali przedziwne zwierzę

W ten sposób, jak tłumaczą twórcy w komunikacie prasowym, ekrany OLED sprawią, że unikniemy nawet 30 tysięcy zgonów i wielomiliardowych kosztów związanych z niewłaściwym stosowaniem leków. Ponadto wskazując daty ważności na produktach, opaski przyczynią się do rozwiązania problemu marnotrawienia żywności.

Kawecki dodaje, że wynalazek Ratajczaka i Barkowskiego jest wręcz przykładem na to, jak będzie wyglądać komunikacja przyszłości. Prawdopodobnie w perspektywie kilku lat doczekamy się, że ekrany będą znajdować się nawet pod naszą skórą, ratując życie wielu osób chorych na cukrzycę.

Czytaj też: ASUS VivoBook 15 OLED. Ekran OLED jest tym, czego chcesz w laptopie

Oficjalnie technologia zostanie zaprezentowana 11 września w Krakowie podczas Festiwalu Bomba Megabitowa.