Trudno o tak zaawansowany pojazd rozpoznawczy. Cottonmouth od Textron może trafić w ręce Marines

Dowiedzieliśmy się właśnie, że Textron Systems zakończyło prace nad Cottonmouth. To zupełnie nowy zaawansowany pojazd rozpoznawczy, który został zaproponowany przez wspomnianą firmę do programu zaawansowanych pojazdów rozpoznawczych amerykańskich Marines (ARV — Advanced Reconnaissance Vehicle). Z nimi Piechota Morska USA będzie w stanie całkowicie spełnić wyzwania związane ze swoimi wielkimi zmianami w strukturze planowanymi na 2030 rok.
zaawansowany pojazd rozpoznawczy, Cottonmouth od Textron, Cottonmouth
zaawansowany pojazd rozpoznawczy, Cottonmouth od Textron, Cottonmouth

Cottonmouth to zaawansowany pojazd rozpoznawczy, który firma Textron oferuje Piechocie Morskiej USA

Cottonmouth rozwija się z miesiąca na miesiąc, bo w rzeczywistości jego szeroko zakrojone testy walidacyjne rozpoczęły się w National Automotive Test Center w lutym 2021 roku i trwały wiele miesięcy. Zaowocowały znacznym ulepszeniem oryginału, co potwierdzono podczas kwietniowych testów walidacyjnych nowego prototypu, który jednak również nie był idealny, dlatego specjaliści firmy nieustannie go ulepszają, aby dostarczyć Piechocie Morskiej USA egzemplarze testowe w grudniu bieżącego roku. W 2023 roku dowiemy się, czy Cottonmouth trafi finalnie na służbę.

Czytaj też: Nowe bomby dla polskich Jastrzębi. Polska kupi kierowane GBU-12 dla F-16

Wchodząc w szczegóły, zaawansowany pojazd rozpoznawczy Cottonmouth 6×6 mierzy 6,8 × 2,9 × 3,09 metra, a jego masa wynosi 16783 kilogramów. Na lądzie ten bojowy pojazd amfibijny nowej generacji może osiągnąć maksymalną prędkość 104,6 km/h, a w wodzie wytrzymać fale o wysokości 1,21 metra, będąc obsługiwanym przez dwuosobową załogę i mając na pokładzie pięciu żołnierzy piechoty morskiej.

Czytaj też: Potężne amerykańskie bombowce nad Europą. Mogą latać z nawet 31,5 tonami uzbrojenia

Sam w sobie pojazd charakteryzuje się zwartą konstrukcją i został zbudowany w oparciu o platformę o otwartej architekturze, aby umożliwić w przyszłości integrację systemów. Z zewnątrz łatwo dostrzec jego cechy stealth oraz zaawansowane rozbudowanie w myśl czujników i systemów łączności, które umożliwiają płynną komunikację pomiędzy Marynarką Wojenną i Korpusem Piechoty Morskiej podczas wspólnych misji.

Czytaj też: Kluczowe dane na zawołanie. Łącza NTCDL dla okrętów USA wyniosą przepływ informacji na nowy poziom

Z tego, co już nam wiadomo, Cottonmouth będzie wyposażony w IronVision firmy Elbit Systems of America, czyli technologię przezroczystego wyświetlacza montowanego na głowie, która zapewnia członkom załogi zwiększoną widoczność i świadomość sytuacyjną w 360°.