Żołnierze będą rozmawiać z dronami. Izrael opracowuje już technologię

Od dobrych dwóch lat Izrael, a dokładnie państwowa agencja zajmująca się badaniami i rozwojem technologii na rzecz resortu obrony, pracuje nad interesującą technologią z bezzałogowcami w roli głównej. Jako że wojna rosyjsko-ukraińska potwierdziła ogromny potencjał dronów, zwłaszcza dziś dostrzegamy potencjał tego, że w przyszłości dzięki wysiłkowi Izraela żołnierze będą rozmawiać z dronami.
Jak zrewolucjonizować drony wojskowe, Izraelska firma Aeronautics ma na to pomysł
Jak zrewolucjonizować drony wojskowe, Izraelska firma Aeronautics ma na to pomysł

Komendy głosowe w jedną i drugą stronę, czyli jak żołnierze będą rozmawiać z dronami

Rozwijany przez Izrael system ma umożliwić dronom rozumienie ludzkiej mowy, a nawet odpowiadać i dzielić się zebranymi informacjami właśnie poprzez język mówiony. Dzięki temu oddziały będą mogły pochwalić się wyższą skutecznością swoich działań i zyskają cenny czas na froncie, którego normalnie musieliby przeznaczyć na manualne sterowanie dronem lub odczytywanie danych z ekranu.

Czytaj też: Rosja straciła fragment przeciwlotniczej tarczy. Obejrzyjcie ostatnie sukcesy Ukrainy

Na ten moment rozwijany system o nazwie Casper ma umożliwić dialog na linii człowiek-maszyna w języku (obecnie) hebrajskim oraz pozwolić na ściślejszą kooperację z innymi dronami. Na ten moment 80% możliwości tego systemu ma sprowadzać się do sterowania dronem, podczas gdy pozostałe 20% dotyczyć bardziej bojowych rozkazów w stylu poleceń, aby dron przeszukał teren w trybie autonomicznym, zidentyfikował, obserwował lub nawet zaatakował wroga.

Czytaj też: Opisujemy niemieckie działa przeciwlotnicze Gepard. Ich armaty przeciwlotnicze strzelają do 1100 strzałów na minutę

Na ten moment system jest dopiero rozwijany, ale ponoć zbliża się do końca pierwszej fazy rozwoju. Jego praktyczne zastosowanie ma mieć miejsce w ciągu najbliższych lat i z tego co na ten moment wiadomo, system najpierw trafi do jednostek specjalnych, a jego dalsza przyszłość będzie sprowadzała się do kolejnych etapów.

Czytaj też: Okręty dla Ukrainy! Wielka Brytania ma przekazać państwu szczególny rodzaj okrętów

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Na ten moment możemy jedynie snuć domysły, ale pewne jest, że drony nie zaczną nagle latać z magnetofonami i mikrofonami. W ich systemie zostanie po prostu zaszyty system łączności, który będzie nawiązywał kontakt z określonymi żołnierzami lub konkretnymi oddziałami wyposażonymi w mikrofony i słuchawki.