Przez ten związek przepuścili prąd. Nie takiej reakcji materiału się spodziewali…

Tlenek wanadu (IV) okazał się pierwszym znanym związkiem chemicznym, który… posiada pamięć. Podczas eksperymentu w laboratorium substancja pokazała, jakoby potrafiła zapamiętać poprzednie spotkania z zadanym bodźcem, jak chociażby prąd elektryczny. Naukowcy ze Szwajcarii twierdzą, że odkryli związek, który ma prawdziwą pamięć.
Kryształ tlenku wanadu (IV) / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-4.0

Kryształ tlenku wanadu (IV) / źródło: Wikimedia Commons, CCA-BY-4.0

Tlenek wanadu (IV) o wzorze VO2 jest związkiem bardzo ciekawym. Ma nietypowe właściwości. Do temperatury 68 st. zachowuje się jako izolator, natomiast po podgrzaniu do wyższych temperatur zmienia strukturę i staję przewodnikiem elektrycznym oraz związkiem podatnym magnetycznie.

Czytaj też: Ten związek jest praktycznie wszędzie, mimo problematycznej produkcji. Naukowcy jednak właśnie ją przyspieszyli

O jego roli w budownictwie, w tym izolacji ścian i dachów, można mówić wiele. Jako izolator do względnie wysokich temperatur sprawdza się doskonale.

Związek chemiczny, który ma pamięć. Oto co odkryto na temat tlenku wanadu (IV)

Naukowcy ze szwajcarskiej Politechniki Federalnej w Lozannie przeprowadzili eksperyment na tym materiale, nie spodziewając się tego, co się stanie. Celem badania było sprawdzenie tempa przemiany strukturalnej tlenku wanadu (IV) ze stanu izolatora do stanu przewodnictwa.

Przez związek został przepuszczony prąd elektryczny, który jednocześnie podgrzewał próbkę do granicznej temperatury. Ta część eksperymentu przeszła tak, jak się spodziewano. Jednakże, kiedy przystąpiono do próby po raz drugi, prędkość przemiany była zupełnie inna – zasugerowało to naukowcom, że tlenek wanadu (IV) może posiadać swego rodzaju „pamięć”.

Czytaj też: Zsyntetyzowano nowy związek, który może być podstawą przyszłych materiałów wybuchowych. Oto azydek potasu

Jak się okazało, przez kilka godzin materiał „pamiętał” poprzedni bodziec i antycypował kolejnemu. W taki sposób nie zachowuje się żaden inny związek chemiczny.

Naukowcy poinformowali o swoim odkryciu na łamach Nature Electronics. Uważają oni bowiem, że nowo odkryta cecha tlenku wanadu (IV) pomoże w skonstruowaniu urządzeń nowej generacji, które będą wykazywać się swoistą pamięcią przy konkretnych temperaturach.