Jest niczym Oko Saurona. Jak amerykański samolot wczesnego ostrzegania dba o bezpieczeństwo kraju?

Aby odpowiednio zareagować na zagrożenie, najpierw trzeba o nim wiedzieć, co w czasach szybkich i wykonywanych zgodnie z technologią stealth samolotów i pocisków jest ogromnym wyzwaniem. Na straży bezpieczeństwa USA stoi przykładowo samolot wczesnego ostrzegania E-2 Hawkeye firmy Northrop Grumman, który bez względu na warunki pogodowe “obserwuje” świat, niczym Oko Saurona, poszukując ciągle zagrożenia.
Jest niczym Oko Saurona, amerykański samolot wczesnego ostrzegania,, E-2 Hawkeye
Jest niczym Oko Saurona, amerykański samolot wczesnego ostrzegania,, E-2 Hawkeye

E-2 Hawkeye to amerykański samolot wczesnego ostrzegania, bez którego lotniskowce byłyby zbytnio narażone na szwank

Sam w sobie samolot E-2 Hawkeye z wielką “tarczą” (czytaj radarem) na grzbiecie nie jest specjalnie nowym tworem. W rzeczywistości jego produkcja trwa od 1960 roku i do tej pory stworzono ponad 300 jego egzemplarzy, którego najnowszą wersją jest E-2D Advanced Hawkeye. Wyposażono go w imponujący radar AN/APY-9, zestaw radiowy, komputer misji, zintegrowaną komunikację satelitarną, system zarządzania lotem, ulepszone silniki T56-A-427A, szklany kokpit i możliwość tankowania w locie z tankowca.

Czytaj też: Opisujemy najnowszy myśliwski okręt podwodny Chin. Obecnie stacjonuje przy Tajwanie

E-2A Hawkeye z lat 60.

W praktyce ta wersja jest zdolna do wykrywania samolotów stealth wielkości myśliwca, dzięki swojemu radarowi, więc zdecydowanie jest zaawansowana. E-2D Advanced Hawkeye powstał już w nakładzie 88 sztuk, z czego w styczniu 2022 roku opracowano AA-52, czyli 51. egzemplarz przeznaczony dla amerykańskiej marynarki. Każdy z nich dosłownie “zmienia sposób, w jaki Marynarka Wojenna prowadzi dowodzenie i kontrolę nad zarządzaniem bitwą”.

Czytaj też: Atomówki na froncie, czyli atomowa broń taktyczna M388 Davy Crockett

Dzięki skokowi o dwie generacje w zakresie zdolności czujników radarowych i solidnej zdolności włączonej sieci, Advanced Hawkeye dostarcza krytycznych, możliwych do podjęcia działań danych do sił połączonych i pierwszych respondentów. Te postępy zapewniają wojownikom niezbędną świadomość sytuacyjną, aby skrócić czas między początkową świadomością a aktywnym zaangażowaniem– twierdzi odpowiedzialna za E-2 Hawkeye firma Northrop Grumman.
E-2D Advanced Hawkeye

Czytaj też: Koniec historii samolotu Iskra. To na nim szkolono polskich pilotów przez dekady

Te samoloty pełnią rolę “cyfrowego rozgrywającego” do rozeznania przed uderzeniem we wroga, zarządzania misją i utrzymywaniem grup bojowych lotniskowców z dala od zagrożeń.