Tajemnicze chińskie myśliwce na zdjęciu satelitarnym. Wyglądają znajomo, a to tylko pogarsza sprawę

Na mało znanym lotnisku chińskich sił powietrznych, bo Lintao Air Base położonym w północno-środkowych Chinach, pojawiły się tajemnicze chińskie myśliwce. Zdjęcie satelitarne wykonane na zlecenie Google Earth (lipiec 2022) ujawniło łącznie osiem egzemplarzy ustawionych tak, jakby Chiny chciały pokazać je światu.
Tajemnicze chińskie myśliwce na zdjęciu satelitarnym, chińskie myśliwce na zdjęciu satelitarnym,
Tajemnicze chińskie myśliwce na zdjęciu satelitarnym, chińskie myśliwce na zdjęciu satelitarnym,

Chińskie myśliwce na zdjęciu satelitarnym. Makiety, nowe J-20 czy może kopie amerykańskich projektów?

Nowoczesne drony bojowe, a może myśliwiec szóstej generacji? Tajemnicze chińskie myśliwce na zdjęciu satelitarnym wywołały wiele pytań, jako że Chiny zwykle bronią swoich tajemnic wojskowych za wszelką cenę. Czyżby więc kraj zaliczył wpadkę? A może to celowa dezinformacja, mająca tylko zasiać niepewność w wywiadzie USA? Wszystko wskazuje na to, że najpewniej nie są to projekty jakkolwiek powiązane z nowymi samolotami lub dronami, a pełnowymiarowe wabiki lub makiety konkretnego chińskiego myśliwca.

Czytaj też: Nowe myśliwce dla Polski. Kupiliśmy dziesiątki koreańskich FA-50 za grube miliardy

Jak widać powyżej, “tajemnicze” myśliwce przypominają najnowsze odrzutowce bojowe Chin (Chengdu J-20), ale są to raczej wyłącznie luźne kopie tychże myśliwców, co potwierdza porównanie serwisu The Drive (poniżej). Będące najpewniej makietami, a być może nawet zwyczajnymi “dmuchańcami”, mają prawie idealnie przycięte skrzydła w kształcie litery delta, a nie lekko wykrzywione, jak oryginał. Dodatkowo mają bardzo, ale to bardzo szpiczaste nosy, a sam kadłub jest zdecydowanie węższy. Podobnie sprawa ma się na tyle – sekcja z dwoma silnikami jest znacznie skromniejsza, co tyczy się też zestawu podwójnych ogonów.

Czytaj też: Chińskie wojsko kopiuje amerykańskie. Ma nawet “własnego Switchblade”

Jeśli w tym wszystkim uznamy, że Chiny nie bawią się jednak w chowanego, tworząc makiety bez większego celu, dojdziemy do wniosków, że tak naprawdę kopiują obecnie przynajmniej kształt jednego z konceptów nowoczesnego myśliwca NATF marynarki USA. Tajemnica zapewne pozostanie tajemnicą na lata, bo interesujące nas obiekty pojawiły się w bazie w połowie lipca i zniknęły z niej 9 września.