Falcon 9 firmy SpaceX bije rekordy, ale zbliżająca się era Starship rzuca na nie cień

W ostatnich dniach SpaceX osiągnął wiele. Tyczy się to zarówno rakiety Falcon 9, jak i Starship, bo tak jak ta pierwsza zaliczyła rekordowy lot, tak druga zbliża się do momentu, który ustanowi nową erę podbijania kosmosu przez ludzkość – pierwszego lotu na orbitę. Kiedy bowiem Starship zacznie latać, firma SpaceX Elona Muska zacznie oferować zupełnie nowe możliwości w kwestii pozaziemskich lotów.
SpaceX bije rekordy, era Starship
SpaceX bije rekordy, era Starship

Mimo imponującego lotu Falcon 9, nadchodzący wielkimi krokami Starship przyćmi tę rakietę swoimi znacznie okazalszymi możliwościami

Zacznijmy od tego, że wraz z ostatnim lotem Falcon 9 (misją Starlink 4-2), firma SpaceX zakończyła 52. udany start Falcona 9 w ciągu 52 tygodni. Ta misja ustanowiła nowy rekord ponownego użycia boostera Falcon 9, oznaczała 150. sukcesywny start SpaceX i była jednym z najbardziej złożonych komercyjnych startów. Wszystko przez to, że oprócz 34 nowych satelitów Starlink V1.5, wprowadziła na orbitę największy jak dotąd ładunek w ramach lotu typu “rideshare”. Był nim 1,5-tonowy satelita komunikacyjny BlueWalker 3 firmy AST SpaceMobile.

Czytaj też: Podobno diamenty są wieczne. Pomogą rozszyfrować działanie mózgu?

Równocześnie SpaceX odpaliła silniki swojego prototypu Starshipa, czyli Ship 24, w ramach kolejnego statycznego testu, który przybliża ją coraz bliżej do pierwszego wystrzelenia na orbitę pierwszego statku kosmicznego całkowicie wielokrotnego użytku. Dla przypomnienia, w lamach lotów Starship firma SpaceX będzie mogła odzyskiwać nie tylko booster pierwszego poziomu, jak w przypadku Falcona 9. Starship składa się bowiem z dwóch elementów w pełni wielokrotnego użytku, bo zarówno 50-metrowego górnego stopnia, jak i boostera (rakiety) Super Heavy.

Czytaj też: Elektrownie słoneczne w Polsce ustanowiły rekord! Tyle energii jeszcze fotowoltaika nad Wisłą nie wyprodukowała

Niedawny test Starship (z 8 września) dotyczył zapalenia wszystkich sześciu silników Raptor prototypu Ship 24 na kilka sekund. Nastąpiło to po odpaleniu dwóch silników Raptor 9 sierpnia i trzech z 33 silników Booster 7, co miało miejsce 31 sierpnia. Wszystko to w ramach wielkich przygotowań do pierwszego lotu orbitalnego Starship, w którym to udział weźmie zarówno Ship 24, jak i Booster 7, czyli rakieta określana nazwą Super Heavy.