Google usprawni proces usuwania naszych danych z wyników wyszukiwania

W maju Google ogłosiło, że opracowało narzędzie, które pomoże nam usunąć wyniki wyszukiwania zawierające nasze dane kontaktowe czy inne informacje ułatwiające naszą identyfikację. Od tamtej pory minęło już kilka miesięcy i w końcu wspomniane narzędzie zaczyna być udostępniane.
Google zakazało reklam aplikacji szpiegujących i... te nadal wyświetlają się w wyszukiwarce
Google zakazało reklam aplikacji szpiegujących i... te nadal wyświetlają się w wyszukiwarce

Google pozwoli na większą kontrolę nad naszymi danymi w sieci

Ochrona naszych danych w sieci to coś, na co powinniśmy zwracać ogromną uwagę. Czasem można się wręcz złapać za głowę widząc, ile informacji o nas można znaleźć w wyszukiwarce. Dlatego właśnie Google chce nam ułatwić ich usunięcie. Na razie jest to jedynie wersja Beta, co oznacza, że tylko niektórzy dostali do niej dostęp, a na dodatek może ona zawierać błędy.

Czytaj też: Samsung aktualizuje dawno zapomnianą serię Galaxy S

Żeby sprawdzić, czy może akurat my znaleźliśmy się wśród tych nielicznych, wystarczy w aplikacji Google na Androidzie dotknąć awatara profilu w prawym górnym rogu. Wówczas powinien pojawić się nowy element menu – “Results about you”. Po kliknięciu tej opcji zostajemy przekierowani do strony, na której Google wyjaśnia, w jaki sposób można poprosić o usunięcie z wyników wyszukiwania naszych danych, takich jak numer telefonu, adres domowy, e-mail czy inne informacje, które mogą pomóc w naszej identyfikacji.

Źródło: 9to5google

Czytaj też: Producentów smartfonów czekają spore zmiany. Wszystkiemu “winny” Android 13

Możemy tam przejrzeć dostępne informacje, a jeśli któraś nam się nie podoba, wystarczy wejść w rozszerzone menu i wybrać opcję “Usuń wynik”. Następnie Google weryfikuje nasze prośby, a my przez cały czas możemy sprawdzić, jaki jest postęp całej operacji – “W toku” lub “Zatwierdzone”. Jest również dostępna opcja dodatkowego uzasadnienia, dlaczego chcemy usunąć dany wynik wyszukiwania. Tutaj można wybrać spośród kilku odpowiedzi:

  • Pokazuje moje osobiste informacje kontaktowe
  • Pokazuje mój kontakt z zamiarem wyrządzenia mi krzywdy
  • Pokazuje inne informacje osobiste
  • Zawiera nielegalne informacje
  • Jest przestarzały