Huawei wróci do łask? USA ponownie przyjrzało się nałożonym sankcjom

W 2019 roku rząd USA podjął decyzję o wpisaniu Huawei i szeregu innych pozaamerykańskich firma na tzw. czarną listę, co znacząco ograniczyło dostęp tych podmiotów do technologicznych rozwiązań z USA. Wszyscy dobrze wiemy, jak katastrofalne miało to skutki dla Huawei, ale wygląda na to, że teraz może się to zmienić.
Huawei wróci do łask? USA ponownie przyjrzało się nałożonym sankcjom

Jeszcze kilka lat temu Huawei można było nazwać smartfonowym gigantem. Firma dość szybko skradła serca klientów na całym świecie, dostarczając naprawdę dobre i świetnie wyposażone urządzenia. Jednak w 2019 roku sytuacja uległa diametralnej zmianie za sprawą sankcji nałożonych przez USA. Tamtejszy rząd uznał bowiem, że działalność Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i chociaż chińska firma zaprzeczyła, ograniczenia i tak zostały. Wszyscy wiemy, jak to się skończyło. Obecnie smartfony Huawei pozbawione są dostępu do Usług Mobilnych Google i muszą zadowalać się chipsetami w wersji 4G.

Nałożone sankcje spowodowały spadek udziału firmy na rynku smartfonowym, ale Huawei się nie poddał i nadal wypuszcza kolejne urządzenia, choć już nie w takim tempie, jak to miało miejsce wcześniej. Dodatkowo wciąż prężnie (i z sukcesem) rozwija inne kategorie produktów. Niestety kwestia smartfonów cały czas wypada słabo, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że HarmonyOS, system operacyjny mający zastąpić Androida) dostępny jest jedynie w Chinach.

Czytaj też: Google pracuje nad funkcją, która poprawi jakość połączeń

Wygląda jednak na to, że los Huawei wkrótce może się odwrócić

Wedle najnowszego raportu serwisu Bloomberg, rząd USA postanowił po raz kolejny przyjrzeć się nałożonym sankcjom. Nie jest to co prawda “akt dobrej woli”, bo wedle doniesień, Stany Zjednoczone chcą w ten sposób utrzymać swoją dominująca pozycję w wyznaczaniu trendów technologicznych. W ostatnim czasie rząd Chin i kilka największych firm z tego kraju odgrywają coraz większą rolę w grupach technologicznych określających sposób projektowania i stosowania technologii na całym świecie, a to Amerykanom zwyczajnie się nie podoba.

Czytaj też: W tej kwestii seria Galaxy S23 raczej nie przyniesie wielkich zmian

Dlatego właśnie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu wydało nowy przepis zezwalający na udostępnianie technologii i oprogramowania, ale dotyczy to jedynie tych z góry określonych. Obecnie trudno jeszcze określić, z jakiej amerykańskiej technologii będzie mógł teraz korzystać Huawei. Mamy jednak nadzieję, że z czasem sankcje zostaną złagodzone na tyle, że Usługi Mobilne Google wrócą do urządzeń Huawei.