Nie wierzysz, że Kopciuszek też może kodować? Ruszyła kampania Intel Aktualizuje Bajki

Bohaterki kultowych bajek wychodzą z narzuconych im przez dekady ról i zyskują nowe supermoce. Kopciuszek koduje, Roszpunka zajmuje się inżynierią, a Jaś i Małgosia hakują. Zadaniem startującej właśnie kampanii Intel Aktualizuje Bajki jest uświadamianie dzieciom oraz rodzicom, że niezależnie od płci, praca w IT jest dla wszystkich.
Nie wierzysz, że Kopciuszek też może kodować? Ruszyła kampania Intel Aktualizuje Bajki

Podobnie jak inne kraje Europy, Polska boryka się z brakami kadrowymi w branży IT. Niedobór specjalistów na początku tego roku był oceniany na około 50 tys. osób. W erze postępującej cyfryzacji problem będzie przybierać na znaczeniu. Nie pomagają w tym szkodliwe stereotypy dotyczące profilowania zainteresowań najmłodszych.

Już na etapie przedszkolnym smykałkę do technologii przypisuje się niejako z automatu chłopcom, jednocześnie zniechęcając dziewczynki do przedmiotów i nauk ścisłych, inżynierii czy informatyki. Efekt tego działania widać po małym procencie kobiet na kierunkach technologicznych uczelni wyższych (zarówno prywatnych, jak i publicznych).

Od 2015 do 2020 roku wzrost udziału kobiet wśród studentów kierunków technologicznych, wyniósł zaledwie jeden punkt procentowy (z 15 do 16%)

Burzenie stereotypów warto zacząć od podstaw, dlatego za sprawą współpracy marki Intel z fundacją IT Girls powstał projekt o nazwie “Bajki Zaktualizowane”. Pierwszym owocem współpracy jest książeczka, w której znane wszystkim bajki poddano drobnej aktualizacji, zmieniając losy ich bohaterek oraz bohaterów.

Czytaj też: Helion ma 31 lat. Z tej okazji rozdaje darmowe kursy wideo i przecenia co tylko się da!

Oprócz książki w formie fizycznej, która trafi bezpośrednio w ręce przedszkolaków, powstał również ebook, audiobook oraz scenariusze lekcji realizujące elementy podstawy programowej dla pięciolatków. Książkę w formie audio oraz dodatkowe materiały edukacyjne można znaleźć na stronie internetowej Fundacji IT GIRLS.

Projekt ma już za sobą pierwsze lekcje zorganizowane w przedszkolach w Warszawie oraz Gdańsku. Wydarzenia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem dzieci. Ambasadorką projektu Intel Aktualizuje Bajki została Janina Bąk, statystyczka, nauczycielka akademicka, blogerka, autorka książek, szerzej znana jako Janina Daily.