Jak dużo meteorytów uderza każdego roku w Ziemię? Liczby szokują, ale mamy szczęście

Każdego roku miliony odłamków skalnych z kosmosu spala się w ziemskiej atmosferze. Wiele z nich tuż przed unicestwieniem pojawia się na niebie jako tzw. “spadające gwiazdy”. Część materiału przedostaje się jednak głębiej do naszej atmosfery i kończy swój żywot w zetknięciu z lądem oraz wodą. Jak dużo meteorytów dociera do powierzchni?
mały meteoryt
mały meteoryt

Ogromne uderzenie, które prawdopodobnie skróciło kadencję dinozaurów około 66 milionów lat temu, spowodowane było przez asteroidę lub kometę o średnicy około 10 kilometrów. Na szczęście dla nas takie zdarzenia są bardzo rzadkie. Większość skał wpadających z odwiedzinami jest mała. Niewiele z nich przeżywa swój ognisty spadek w atmosferze Ziemi.

Okruchy skalne określane są mianem meteoroidów. Jeśli dotrą na powierzchnię nazywamy je meteorytami. Według definicji Międzynarodowej Unii Astronomicznej rozmiary meteoroidów wahają się od głazów o średnicy do 10 metrów aż do ziaren drobnego pyłu (0,1 mm).

Naukowcy szacują, że każdego roku mniej niż 10 000 meteorytów zderza się z lądem lub wodą na Ziemi. To zaledwie ułamek tego przez co przechodzi Księżyc

Meteoroidy to na ogół fragmenty asteroid lub komet, ale niektóre z nich mogą być szczątkami wyrzuconymi z planet lub księżyców. Istnieje ponad 300 znanych meteorytów, które powstały jako fragmenty oderwane od Marsa.

Pozbawiony atmosfery Księżyc jest wręcz dywanowo bombardowany skałami kosmicznymi o najróżniejszym rozmiarze. Na naszego naturalnego satelitę spadają każdego dnia odłamki o łącznej wadze kilku aut osobowych. Księżyc zalicza rocznie nawet 33 000 uderzeń skał o wielkości piłeczki do ping ponga.

Czytaj też: Mamy to! Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał historyczne zdjęcie egzoplanety

Szacuje się, że skały kosmiczne o średnicy 10 m będą wchodzić w ziemską atmosferę co 6 do 10 lat. Skała wystarczająco duża, aby wywołać eksplozję podobną do katastrofy tunguskiej z 1908 r. w Rosji, zagląda do nas raz na 500 lat. Poważna kolizja Ziemi ze skałą o średnicy 1 km ma zwykle miejsce co 300 000 do 500 000 lat.