Futurystyczna konstrukcja stanie nad morzem! W tym kampusie niejeden chciałby studiować

Jak zbudować kampus uniwersytecki na trudnym, podmokłym terenie, gdzie wieje silny wiatr znad morza? Najlepiej w taki sposób, aby osłaniał od uciążliwych warunków atmosferycznych. Taki cel przyświecał projektantom budynku Education Esbjerg w Danii, którego budowa ruszy lada chwila. Znamy już wizualizacje tej wyjątkowo futurystycznej budowli.
Wizualizacja Education Ebjerg / źródło: BIG, www.big.dk, materiały prasowe

Wizualizacja Education Ebjerg / źródło: BIG, www.big.dk, materiały prasowe

Esbjerg jest średniej wielkości miastem na zachodnim wybrzeżu Danii. Poza największym duńskim portem nad Morzem Północnym mieści również siedziby kilku uniwersytetów. Wkrótce powstanie kolejna konstrukcja związana z edukacją, a mowa o Education Esbjerg – nowym kampusie.

Czytaj też: Energia z fasady budynku? Nie sposób poznać, jak ta konstrukcja będzie produkować prąd!

Biuro architektoniczne BIG (Bjarke Ingels Group) miało nie lada wyzwanie, aby zaprojektować taki budynek, który sprosta nieprzyjemnym warunkom atmosferycznym, jakie panują w tej części wybrzeża. Intensywne wiatry, wysoka wilgotność powietrza i niskie nasłonecznienie sprawiają, że trzeba się solidnie nagimnastykować, aby stworzyć budowlę możliwie najprzyjaźniejszą dla człowieka w tych warunkach.

Education Esbjerg – przyszłościowa konstrukcja nad morzem

Wydaje się, że architektom się to udało. Oto przed nami projekt dużego kompleksu o zamkniętej strukturze, zróżnicowanej liczbie pięter i dużej ilości zieleni. Education Esbjerg będzie sięgać siedmiu pięter, otoczeniem budynku będzie zbiornik wodny. Na wizualizacjami widzimy nawet potencjalną marinę z żaglówkami.

Czytaj też: Tajwan wybuduje najwydajniejszy budynek fotowoltaiczny na świecie

Obecność zieleni na dachu kompleksu jest nie do przecenienia. Zresztą projektanci zapewnili możliwość spacerowania pomiędzy zasadzonymi tam krzewami i drzewami – długość chodnika na dachu będzie sięgać aż jednego kilometra. Wnętrze kampusu również będzie bogate w nieregularne, faliste kształty.

Konstrukcja będzie zasilana energią pochodzącą z OZE, a do jej budowy wykorzysta się materiały z recyklingu. Projekt Education Esbjerg wygląda imponująco. Na razie nie zostało podane, kiedy zostanie budynek oddany do użytku, ani ile będzie kosztować jego budowa. Całość jest częścią wyjątkowego planu miasta Esbjerg, aby przed 2025 rokiem przeobrazić je w miasto edukacji, cyfrowe centrum Europy Północnej i wzór w zakresie zrównoważonej energii.