Snapdragon 8 Gen 2 powoli zbliża się do premiery, a przecieki ujawniają kolejne szczegóły na jego temat

Już w listopadzie Qualcomm zaprezentuje swój kolejny flagowy SOC, czyli Snapdragon 8 Gen 2. Dotychczasowe przecieki nie zdradziły nam na jego temat zbyt wielu szczegółów, ale im bliżej premiery, tym informacji zaczyna przybywać.
Snapdragon 8
Snapdragon 8

Snapdragon 8 Gen 2 podobno przyniesie znaczące ulepszenia NPU, ISP i GPU

Znany leakster Ice Universe zdradził, że wykonany w 4nm procesie technologicznym TSMC układ Snapdragon 8 Gen 2 będzie miał układ rdzeni 1+2+2+3. Potwierdza to jeden z pierwszych przecieków, jaki pojawił się na temat tego układu. W czerwcu bowiem Digital Chat Station ujawnił, że Qualcomm ma zamiar sięgnąć po taki nietypowy układ. ice Universe udziela nam jednak nieco więcej informacji, w jakie tym dokładnie są to rdzenie – Cortex-X3 Prime o taktowaniu 3,2 GHz, dwa rdzenie Cortex-A715 o taktowaniu 2,8 GHz, dwa rdzenie Cortex-A710 o taktowaniu 2,8 GHz oraz trzy rdzenie Cortex-A510 o taktowaniu 2,GHz.

Dla porównania przypomnimy, że ubiegłoroczny flagowiec ma jeden rdzeń Cortex-X2 o taktowaniu 2,99 GHz, trzy rdzenie Cortex-A710 o taktowaniu 2,5 GHz i cztery rdzenie Cortex-A510 o taktowaniu 1,79 GHz. W przypadku jego ulepszonej wersji rdzenie zostały podbite do wyższych częstotliwości. Dlaczego Qualcomm zdecydował się na przejście z konfiguracji  1+3+4 na 1+2+2+3? Podobno ma to zaowocowań końcem problemów z przegrzewaniem się, które towarzyszą układom przynajmniej od Snapdragona 888. Oczywiście, o ile przecieki mówią prawdę.

Czytaj też: Wygląda na to, że właśnie poznaliśmy datę premiery serii Xiaomi 12T

Snapdragon 8 Gen 2 ma również sięgnąć po procesor graficzny Adreno 740 do obsługi graficznie wymagających zadań takich jak gry czy edycja wideo. Leakster wspomina także o znaczących ulepszeniach w zakresie NPU, ISP i GPU. Niestety, tutaj nie podano żadnych konkretów, więc musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na kolejne przecieki. Tych zapewne w kolejnych tygodniach nam nie zabraknie, bo premiera układu Snapdragon 8 Gen 2 została zaplanowana na 15-17 listopada.