Ten system zmieni lotniska na zawsze. Jak wpłynie na bezpieczeństwo?

Naukowcy zamierzają wykorzystać nowy system rentgenowski oparty na sztucznej inteligencji, który może wykrywać materiały wybuchowe, narkotyki czy nielegalnie przewożone dzikie zwierzęta.
Ten system zmieni lotniska na zawsze. Jak wpłynie na bezpieczeństwo?

Za pomysłem stoją przedstawiciele University College London, którzy przekonują, że ich rozwiązanie mogłoby posłużyć do wykrywania wspomnianych elementów ze 100-procentową skutecznością. Jak wyjaśnia Tristram Riley-Smith, jeden z członków zespołu, przeprowadzone badanie wykazało potencjał w zakresie detekcji zagrożeń na całym świecie. Poza tym powinno umożliwić przejmowanie przemycanych narkotyków czy dzikiej przyrody.

Czytaj też: Lotnisko całe z drewna? Inwestycja ruszy na jednym z największych portów lotniczych Europy

Jak dotąd pokazaliśmy, że działa to wyjątkowo dobrze w przypadku wykrywania materiałów wybuchowych, ale może być wykorzystywane w każdym przypadku, który opiera się na promieniowaniu rentgenowskim, takim jak obrazowanie medyczne lub wykrywanie słabych punktów w strukturach przemysłowych.Sandro Olivo, główny autor badań

Nie tylko lotniska mogłyby skorzystać na proponowanym rozwiązaniu

Metoda rentgenowska wykorzystuje mikroskopijne zmiany w obiektach, które powodują, że wiązki promieniowania zaginają się podczas przechodzenia przez nie. Zwracając uwagę na te delikatne zagięcia badacze są w stanie wykrywać różnego rodzaju struktury, których nie dałoby się dostrzec gołym okiem. Do identyfikowania zmian służy sztuczna inteligencja, za sprawą której wskaźnik wykrywalności wyniósł imponujące 100 procent.

Czytaj też: Promieniowanie rentgenowskie emitowane przez gwiazdę? Potwierdziła się hipoteza sprzed 30 lat

W odróżnieniu od konwencjonalnie stosowanych metod wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, w tym przypadku możliwe jest dostrzeżenie znacznie mniejszych struktur. W efekcie można odróżnić niebezpieczny i bezpieczny materiał poprzez analizę mikroskopijnych nieprawidłowości. Nietrudno więc wyobrazić sobie scenariusz, w którym takie rozwiązanie zostaje dostosowane do wielu różnych dziedzin.