System magazynowania ciepła, który zrewolucjonizuje OZE. Poznajcie ceglane tostery

25% emisji dwutlenku węgla związanych z ludzkością pochodzi z przemysłowego wykorzystania energii. Ogromna jej część jest używana do produkcji i przechowywania ciepła, dlatego naukowcy proponują wykorzystanie tzw. ceglanych tosterów.
System magazynowania ciepła, który zrewolucjonizuje OZE. Poznajcie ceglane tostery

Za pomysłem stoją przedstawiciele firmy Rondo Energy, którzy przekonują, iż jej urządzenie do magazynowania ciepła jest tak tanie i wydajne, że coraz bardziej realna staje się dekarbonizacja przemysłu. Wspomniane przedsiębiorstwo projektuje ceglane tostery, mogące przechowywać energię odnawialną w formie ciepła o wysokiej temperaturze. W ten sposób posiadacze takich urządzeń mogliby oszczędzać pieniądze w porównaniu z dotychczas stosowanymi procesami opartymi na spalaniu paliw kopalnych.

Czytaj też: Energia z miejskich ścieków? W tym miejscu ruszy nietypowa pompa ciepła

Bo choć odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością, to istotną przeszkodę stojącą na ich drodze stanowi ograniczona możliwość magazynowania produkowanej w ten sposób energii. Gdyby więc znaleźć sposób na zmianę sytuacji, to moglibyśmy mówić o prawdziwej rewolucji. System od Rondo Energy oferuje taką możliwość i jest przy tym zaskakująco prosty. Działaniem przypomina on nieco tostery i urządzenia używane do nagrzewania pieców hutniczych.

Zazwyczaj piece te składają się z glinianych cegieł (czasami wymieszanymi z piaskiem) i… to w zasadzie wszystko. Nagromadzone w taki sposób ciepło można odzyskiwać z wysoką wydajnością, wynoszącą aż 98%. Koszt takiego magazynowania jest bardzo niski i stanowi około 1/5 wartości związanej z użytkowaniem baterii elektrochemicznych. Sam projekt był natomiast możliwy do zrealizowania dzięki superkomputerom i systemowi sterowania opartemu na sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Oto potencjalne źródło energii odnawialnej. Kolejny pomysł na walkę ze zmianami klimatu

W obecnej formie takie urządzenia są w stanie utrzymać ciepło do 1500 stopni Celsjusza, co umożliwia zaspokojenie około 80% przemysłowych potrzeb. Trwają też prace nad kolejną generacją tych ceglanych tosterów, które miałyby utrzymywać temperaturę do 1800 stopni Celsjusza, zaspokajając 92% potrzeb. Jeśli taka wydajność będzie faktycznie osiągalna, to odnawialne źródła energii z pewnością zyskałyby istotnego sojusznika.