Energia z miejskich ścieków? W tym miejscu ruszy nietypowa pompa ciepła

W duńskim mieście Frederikssund, w lokalnej oczyszczalni ścieków wkrótce ruszy nowa pompa ciepła, która będzie podgrzewać wodę dla mieszkańców. Technologia pomp ciepła zyskuje na popularności nie tylko w Polsce, ale również za granicami naszego kraju. Dania kolejny raz pokazała, jak innowacyjnie podchodzi do tematu.
Energia z miejskich ścieków? W tym miejscu ruszy nietypowa pompa ciepła

Duńska firma Aalborg CSP otrzymała zlecenie zbudowania pompy ciepła wykorzystującej temperaturę miejskich cieków. Zamówienie obejmuje budową całej infrastruktury, w ramach której będzie pobierana energia z oczyszczonych ścieków, które dalej będą odprowadzane do środowiska naturalnego, w tym przypadku do fjordu Roskilde.

Czytaj też: Tak się produkuje rzekomo najczystsza i najtańsza energia na świecie! Firma chwali się swoim wynalazkiem

Frederikssund jest niewielkim miasteczkiem we wschodniej Danii. To tutaj stanie pompa ciepła o mowy 2500 kW. Instalacja będzie wykorzystywać naturalny czynnik chłodniczy, jakim jest amoniak, który jest nietoksyczny dla środowiska i całkowicie odnawialny.

Pompa ciepła będzie wykorzystywać fakt, że miejskie ścieki mają zazwyczaj wyższą temperaturą od wód naturalnych oraz, że waha się ona w ciągu roku. Pompa będzie w stanie podgrzać czystą wodę do temperatury 70 stopni, która następnie trafi od razu do sieci ciepłowniczej.

Pompa ciepła korzysta ze ścieków. Pomysł wchodzi w życie

Produkcja energii ze ścieków wydaje się niemal doskonałym przykładem ekologicznej produkcji energii. Nie dość, że zyskuje na tym natura, ponieważ oczyszczona woda ściekowa odprowadzana do środowiska będzie miała niższą temperaturę, to również mieszkańcy Frederikssund zyskają stałe źródło energii cieplnej i to w dłuższej perspektywie czasowej. Instalacja docelowo ma funkcjonować bez zarzutu przez 25 lat.

Czytaj też: Niesamowite, z czego to urządzenie czerpie energię! Wynalazek przełamał złą passę naukowców

Pompy ciepła wykorzystujące ścieki do produkcji energii nie są nowym pomysłem. Podobne pomysły są realizowane w wielu krajach na świecie, ale na przykładzie Danii widzimy, że do ich wprowadzenia na większą skalę nie potrzeba wiele.