Sztuczna inteligencja lepszą pomocą przy doskonaleniu ogniw fotowoltaicznych? Algorytm prześcignął człowieka

Zespół amerykańskich naukowców wykorzystał algorytm sztucznej inteligencji do doskonalenia składu chemicznego perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. Przeszkolona AI prześcignęła oczekiwania badaczy i zaproponowała najbardziej optymalne rozwiązania fizykochemiczne przy konstruowaniu ogniw w przyszłości.
Sztuczna inteligencja lepszą pomocą przy doskonaleniu ogniw fotowoltaicznych? Algorytm prześcignął człowieka

Wiele grup badaczy nie zwalnia tempa w pracach nad coraz wydajniejszymi perowskitowymi ogniwami słonecznymi, które mogą okazać się przyszłością energetyki. Zespół amerykańskich uczonych z Argone National Laboratory w Departamencie Energii USA opublikował w Energy & Environmental Science metodę wykorzystania sztucznej inteligencji do projektowania najlepszych absorberów energii słonecznej.

Czytaj też: Dodali jeden związek, aby wzmocnić ogniwa fotowoltaiczne. Efekt? Przerósł ich oczekiwania!

Badacze chcieli sprawdzić, czy i jak sztuczna inteligencja poradzi sobie z problemem ogniw słonecznych, a dokładnie z wytwarzaniem perowskitów halogenkowych o najbardziej optymalnej strukturze molekularnej, które z lepszą wydajnością pracowałyby jako absorbery.

Sztuczna inteligencja zaprojektowała najlepsze materiały do produkcji ogniw słonecznych

Przez AI została przepuszczona ogromna ilość danych i algorytmów dla znanych już kilkuset kompozycji perowskitu halogenkowego. Następnie sztuczna inteligencja sprawdziła właściwości związków pod kątem ich stabilności, zdolności pochłaniania światła i innych defektów.

Czytaj też: Wkraczamy w nową epokę! Oto pierwsze perowskitowe ogniwo fotowoltaiczne użyte w takiej skali

Algorytm pozostawił jedynie 400 kompozycji molekularnych wartych dalszych badań nad wydajnością ogniw. Jak się okazało, wiele z nich w ogóle nie były znane naukowcom i są czymś zupełnie nowym.

Czytaj też: Zrobił to sam! Jego urządzenie w wyjątkowy sposób pomoże w rozwoju ogniw perowskitowych

Następnym krokiem naukowców będzie sprawdzenie tych układów strukturalnych w praktyce. Pomoże im w tym autonomiczne laboratorium Polybot, które bez ingerencji człowieka będzie mogło wykonać testy na ogniwach fotowoltaicznych.

Jak podsumowała swoje badania Maria Chan, jedna z autorek artykułu:

Jesteśmy w nowej erze stosowania sztucznej inteligencji i obliczeń o wysokiej wydajności do odkrywania nowych materiałów. Oprócz ogniw słonecznych nasza metodologia projektowania może mieć zastosowanie także w produkcji diod LED i czujników podczerwieni.