Czy to Thunderbolt 5? Intel prezentuje demo połączenia z transferem o prędkości 80 Gb/s

Nie mamy ostatecznej pewności, ponieważ na prezentacji, która odbyła się w Intel Development Center (IDC) w izraelskiej Hajfie, przedstawiciele Intela nie ujawnili oficjalnego nazewnictwa dla nowego standardu. Na razie pozostaje nam spekulować i cieszyć się z przyrostu wydajności.
Czy to Thunderbolt 5? Intel prezentuje demo połączenia z transferem o prędkości 80 Gb/s

Demo prezentowało działanie dwóch linii Thunderbolt, z których każda działała z prędkością 40 Gb/s (łącznie 80 Gb/s). To dwa razy więcej niż oferuje obecnie standard Thunderbolt 4, który osiąga łącznie 40 Gb/s. Połączenie 80 Gb/s przebiegało przez kabel USB-C. Intel nie ogłosił nazwy szybszego interfejsu ani nie wspomniał, kiedy pojawi się on na rynku.

Biorąc pod uwagę schemat oznakowania znany z USB4 w wersji 2.0, możliwe jest, że Intel może oznaczać swoje rozwiązanie jako Thunderbolt 4 2.0 lub użyć innego rodzaju oznaczenia dla aktualizacji interfejsu. Ostatecznie może również paść nazwa Thunderbolt 5, ale póki co wydaje się to mało prawdopodobne.

Thunderbolt 4 obecnie wykorzystuje specyfikację USB4 1.0. Nowa wersja Thunderbolt z racji zwiększonej przepustowości wskazuje na specyfikację USB4 2.0

To właśnie IDC w izraelskiej Hajfie jest odpowiedzialne za rozwój interfejsów Thunderbolt i USB dla Intela. W zakres kompetencji ośrodka wchodzi m.in. opracowywanie sprzętu, projektowanie i walidacja oprogramowania oraz produkcja masowa. IDC prowadzi dziewięć obiektów na całym świecie, które testują i certyfikują produkty Thunderbolt.

Czytaj też: Ogromne ulepszenie standardu USB. Poznaliśmy szczegóły USB4 2.0

Warto przypomnieć, że ujawniona na początku tego miesiąca specyfikacja USB4 2.0 umożliwia działanie interfejsu z prędkością do 80 Gb/s. Jest oparta na nowej architekturze warstwy fizycznej z wykorzystaniem istniejących pasywnych kabli USB Typu-C o prędkości 40 Gb/s oraz nowo zdefiniowanych aktywnych przewodów USB Typu-C o prędkości 80 Gb/s.