Ogromne ulepszenie standardu USB. Poznaliśmy szczegóły USB4 2.0

USB Promoter Group ogłosiło właśnie szczegóły USB4 2.0, czyli znaczące ulepszenie standardu USB, które obsługuje przepustowość na poziomie 80 Gb/s zarówno na poziomie przewodu, jak i portu USB-C. W ogólnym rozrachunku jest to ogłoszenie skierowane raczej do producentów niż konsumentów, ale i tak wyciągniemy z niego najważniejsze szczegóły. Warto jednak wiedzieć, że wytyczne dotyczące marki i marketingu zostaną zaktualizowane w przyszłości.
Ogromne ulepszenie standardu USB. Poznaliśmy szczegóły USB4 2.0

Standard USB4 2.0 wnosi tradycyjny port na jeszcze wyższy poziom

Nowy standard to przede wszystkim nowości. Tak też USB4 2.0 doczekało się aktualizacji protokołów danych i wyświetlania w celu lepszego wykorzystania wzrostu dostępnej przepustowości, zapewnienia możliwości tunelowania danych USB 3.2 z prędkością przekraczającą 20 Gb/s i kompatybilności z najnowszymi wersjami DisplayPort oraz PCIe. Standard zachowa oczywiście wsteczną zgodność z USB4 w wersji 1.0, USB 3.2, USB 2.0 i Thunderbolt 3.

Czytaj też: Pierwszy na świecie robot został prezesem firmy. Kyle Reese przechodzi w tryb gotowości

Po raz kolejny podążając za tradycją USB, ta zaktualizowana specyfikacja USB4 podwaja wydajność danych, aby zapewnić wyższy poziom funkcjonalności ekosystemu USB Typu-C. Rozwiązania czerpiące największe korzyści z tego zwiększenia prędkości obejmują wyświetlacze o wyższej wydajności, pamięci masowe oraz huby i doki oparte na portach USB– powiedział Brad Saunders, przewodniczący USB Promoter Group.

Czytaj też: Xiaomi Smart Band 7 Pro zmierza do Europy. Kiedy premiera?

Najważniejsze jest oczywiście to, że USB4 2.0 umożliwia działanie z prędkością do 80 Gb/s. Jest to oparte na nowej architekturze warstwy fizycznej z wykorzystaniem istniejących pasywnych kabli USB Typu-C o prędkości 40 Gb/s oraz nowo zdefiniowanych aktywnych przewodów USB Typu-C o prędkości 80 Gb/s. Z czasem specyfikacje USB Power Delivery (USB PD) również zostaną zaktualizowane, aby umożliwić wyższy poziom wydajności danych.