Dziwny opancerzony robak znaleziony w Chinach. Czyim jest przodkiem?

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że dobrze zachowany skamieniały robak pochodzący sprzed 518 milionów lat przypomina przodka trzech głównych grup żyjących zwierząt.
Wufengella

Wufengella

Odnaleziony w Chinach, mierzący 1,2 cm długości skamieniały robak – nazwany Wufengella – był krępym stworzeniem pokrytym gęstym, regularnie zachodzącym na siebie układem płytek na grzbiecie, należącym do wymarłej grupy organizmów skorupiastych zwanych Tommotiida.

Czytaj też: W Bałtyku znaleziono skamieniałość sprzed 30 milionów lat. Wygląda niczym modliszka

Wokół asymetrycznego pancerza znajdował się mięsisty korpus z szeregiem spłaszczonych płatów wystających z boków. Pomiędzy płatami a pancerzem z ciała wyrastały pęczki szczecin. Liczne płaty, pęczki szczeciny i układ muszli na grzbiecie świadczą o tym, że organizm był pierwotnie podzielony na serie lub segmenty, jak dżdżownica. Wyniki badań zostały opublikowane dzisiaj w czasopiśmie Current Biology. 

Wygląda to jak mało prawdopodobne potomstwo między wieloszczetem a chitonem. Co ciekawe, nie należy do żadnej z tych grup.dr Jakob Vinther z Uniwersytetu Bristolskiego

Wufengella odsłania tajemnice przeszłości

Królestwo zwierząt składa się z ponad 30 głównych planów ciała skategoryzowanych jako gromady. Każda z nich kryje w sobie zestaw cech, które odróżniają je od siebie. Tylko kilka cech jest wspólnych dla więcej niż jednej gromady, co świadczy o bardzo szybkim tempie ewolucji, podczas której powstały te główne grupy zwierząt podczas tzw. eksplozji kambryjskiej, około 550 milionów lat temu. 

Czytaj też: Horridus to Mona Lisa świata dinozaurów. Największa i najbardziej kompletna skamieniałość triceratopsa

Ramienionogi to gromada, która powierzchownie przypomina małże, ponieważ mają parę muszli i żyją przytwierdzone do dna morskiego, skał lub raf. Jednak gdy zajrzymy do środka, okaże się, że ramienionogi różnią się pod wieloma względami. W rzeczywistości ramienionogi filtrują wodę za pomocą pary macek złożonych w organ w kształcie podkowy – tzw. lofofor.

Wufengella należy do grupy kambryjskich skamieniałości, które są kluczowe dla zrozumienia, jak ewoluowały lofofory. Nazywają się one Tommotiida, a dzięki tym skamieniałościom byliśmy w stanie zrozumieć, jak ramienionogi ewoluowały, by mieć dwie skorupy od przodków z wieloma skorupiastymi płytkami ułożonymi w stożek lub rurkę. Od dawna wiedzieliśmy o tej grupie Tommotiida zwanej Camenalla. Paleontolodzy myśleli, że te muszle były przymocowane do zwinnego organizmu-pełzającego dookoła – a nie umocowanego w jednym miejscu i żywiącego się lofoforem.dr Luke Parry z Uniwersytetu w Oxfordzie

Wufengella jest kompletnym przedstawicielem Tommotiida, co oznacza, że ujawnia, jak wyglądał długo poszukiwany przodek lofoforów.