“Myśleliśmy, że to niemożliwe”. Ceramika termoformowana jako wyjątkowe dzieło przypadku o rewolucyjnym potencjale

Zespół naukowców z Northeastern University przypadkowo stworzył zupełnie nowy rodzaj ceramiki, która może mieć całą masę zastosowań i to nawet w elektronice, gdzie potencjalnie będzie nowym rewolucyjnym materiałem. To bowiem tak zwana ceramika termoformowana, która może być formowana w cienkie i złożone kształty, jak (przykładowo) arkusze stali. Co ciekawe, ten nowy materiał powstał w wyniku wypadku w laboratorium i dla samych naukowców “miał nie istnieć”.
Ceramika termoformowana
Ceramika termoformowana

Miała nie istnieć, ale oto ona – pierwsza na świecie ceramika termoformowana

Odkrycie tego nowego rodzaju ceramiki, która miała być niemożliwa do opracowania, było dziełem przypadku. W rzeczywistości jego odkrywcy jedynie eksperymentowali w laboratoriach z nietypowymi związkami ceramicznymi na bazie boru, chcąc odszukać dla niego nowe zastosowania przemysłowe. W pewnym momencie sami zaskoczyli się wynikiem swojej pracy, dzięki któremu otrzymali grant na dalszy rozwój technologii i obecnie dążą do jej komercjalizacji poprzez firmę spin-off o nazwie Fourier.

Czytaj też: Nowe transportery opancerzone Japonii. Mogą być wyjątkowe dla kraju

Przedmuchaliśmy ją palnikiem, a ta podczas ładowania niespodziewanie zdeformowała się i wypadła z mocowania. Spojrzeliśmy na próbkę na podłodze myśląc, że to awaria, ale zauważyliśmy, że [próbka ceramiki] była idealnie nienaruszona. Miała tylko inny kształt. Spróbowaliśmy jeszcze kilka razy i zdaliśmy sobie sprawę, że możemy kontrolować deformację. Następnie zaczęliśmy formować materiał metodą kompresji i stwierdziliśmy, że jest to bardzo szybki proces– wspomina Randall Erb, profesor inżynierii mechanicznej i przemysłowej w Northeastern University.

Czytaj też: Korea Północna nadal straszy. Ostatnie dni jeżą włosy na głowie

Tego typu ceramika jest wyjątkowa nie bez przyczyny, bo w rzeczywistości jest całkowicie sprzeczna z powszechną wiedzą na temat konwencjonalnych typów ceramiki. Zwykle bowiem wystawienie ceramiki na ekstremalne zmiany temperatury powoduje ich pękanie, dlatego jeden z badaczy stwierdził, że ich odkrycie “jest wyjątkowe”, bo “termoformowalna ceramika […] tak naprawdę nie istnieje.

Czytaj też: Scena rodem z filmu, czyli chińskie zrzuty zrobotyzowanych psów bojowych

Po przypadkowym odkryciu naukowcy zajęli się analizą mikrostruktury, która umożliwia temu typowi ceramiki szybką transmisję ciepła i podczas eksperymentów zrozumieli, że ta ceramika może być kształtowana w złożone geometrie, zachowując wytrzymałość mechaniczną i przewodność cieplną. W efekcie zespół może zapewnić światu wyjątkowy, bo niezakłócający częstotliwości radiowych i nieprzewodzący prądu materiał, który może zrewolucjonizować np. rynek chłodzeń kompaktowych urządzeń (np. telefonów).