Nowe transportery opancerzone Japonii. Mogą być wyjątkowe dla kraju

Serwis Defense News potwierdził u samego źródła (Ministerstwa Obrony), że Japonia testuje nowe transportery opancerzone. Są one projektowane i tworzone lokalnie, a kraj tymi wysiłkami ma na celu stworzyć rodzinę pojazdów, wykorzystujących wspólną platformę.
Nowe transportery opancerzone Japonii. Mogą być wyjątkowe dla kraju

Transportery opancerzone Japonii. Testy lokalnie stworzonych pojazdów już ruszyły

Ministerstwo Obrony, że niektóre zdjęcia i filmy pojazdów opublikowane w mediach społecznościowych w zeszłym tygodniu były prototypami japońskich kołowych transporterów opancerzonych, które powstają w ramach programu Common Tactical Wheeled Vehicle. Są one oparte na podwoziu ośmiokołowego pojazdu Type 16 Maneuver Combat Vehicle, za którego opracowanie odpowiada japoński koncern Mitsubishi Heavy Industries na mocy 16,2-milionowego (w dolarach) kontraktu z 2020 roku. Platforma jest w stanie dać życie bojowemu wozowi piechoty, wozowi rozpoznawczemu i pojazdowi z moździerzem.

Czytaj też: Rosyjski okręt podwodny Biełgorod odszukany. Po wejściu na służbę “wyparował”

Wspomniane pojazdy, których zdjęcia trafiły do sieci, jeździły po drogach publicznych w północnej części Kyushu, najbardziej wysuniętej na południe z trzech głównych wysp Japonii. Jeden z nich dzierżył wieżyczkę z działkiem (najpewniej Bushmaster 30), a drugi miał płaski dach nad tylnym przedziałem, więc to najpewniej odpowiednio bojowy wóz piechoty i transporter moździerza kalibru 120 mm.

Czytaj też: Scena rodem z filmu, czyli chińskie zrzuty zrobotyzowanych psów bojowych

Wcześniejsze informacje wskazały, że ten japoński bojowy wóz piechoty ma być zdolny do przewożenia ośmiu w pełni wyposażonych żołnierzy wraz z trzema członkami załogi. W praktyce ma zastąpić wykorzystywany obecnie na służbie kołowy transporter opancerzony Typ 96 w programie, w którym Mitsubishi konkuruje również z fińskim Patria AMV XP. To jednak oczywiste, że postawienie na własny sprzęt, będzie dla Japoni lepsze w myśl logistyki oraz napędzenia gospodarki.