Eksperymentalny materiał łamie wszelkie zasady. Jest niczym przewodząca plastelina

Co powiecie na plastelinę przewodzącą prąd? Chociaż z pozoru może nie brzmieć to jak coś, czego nigdy wcześniej nie opracowano, to dzieło zespołu naukowców z University of Chicago, którym przewodniczy Jiaze Xie, jest wyjątkowe właśnie przez połączenie swojej elastyczności z przewodnictwem prądu elektrycznego. Ta przewodząca plastelina, która powstała jako eksperymentalny materiał, łamie wszelkie zasady przewodników.
Eksperymentalny materiał, przewodząca plastelina
Eksperymentalny materiał, przewodząca plastelina

Przewodnicząca plastelina łamie wszelkie zasady, utrzymując świetną przewodność niezależnie od warunków

Tradycyjne dobre przewodniki prądu mają kilka wspólnych cech. Przykładowo miedź, stal i aluminium na poziomie atomowym, to materiały, które składają się z cząstek ułożonych w ciasnej konfiguracji, co nadaje im sztywność i do tej pory było uznawane, że jest głównym czynnikiem do tego, aby umożliwić elektronom swobodną podróż przez materiał. Wspomniani naukowcy zadali jednak kłam temu ostatniemu twierdzeniu, kiedy podczas pracy z eksperymentalną klasą materiałów dokonali przełomu, który może ukształtować nową generację urządzeń elektronicznych.

Czytaj też: Kosmiczne cegły na pozaziemskie habitaty. Można je drukować z prostej mieszanki

Eksperymenty z materiałami opartymi na łańcuchach molekularnych zbudowanych z węgla i siarki, które były przeplatane atomami niklu doprowadziły zespół do ciekawych wniosków. Tego typu materiał okazał się bowiem być bardzo wydajnym przewodnikiem elektryczności i był w stanie utrzymać swoją wydajność w różnych, ekstremalnych wręcz warunkach. Przewodząca plastelina była bowiem podgrzewana, chłodzona, zanurzana w kwasie i wystawiana na działanie powietrza i wilgoci, ale i tak zachowywała swoje właściwości. Tak oto potwierdzono wytrzymałość elastycznego i przewodzącego materiału “nowej generacji”.

Czytaj też: Lucy zrobiła nam zdjęcie. Teraz kieruje się miliony kilometrów stąd

Wedle dotychczasowych analiz ta przewodząca plastelina zachowuje elastyczność i przewodnictwo energetyczne ze względu na jej strukturę, przypominającą lasagnę, w której materiał tworzy warstwy jak arkusze makaronu, co umożliwia przepływ elektronów. W efekcie naukowcy opanowali właśnie wyjątkowy materiał, który swoimi właściwościami może odmienić zwłaszcza rynek gadżetów elektrycznych. Jego wyjątkowość sprowadza się przede wszystkim do tego, że względem innych elastycznych przewodników, przewodność tego materiału nie słabnie pod wpływem wysokich temperatur lub wilgoci. Na jego korzyść przemawia też fakt, że może być wykonany w temperaturze pokojowej.