Kosmiczne cegły na pozaziemskie habitaty. Można je drukować z prostej mieszanki

Budowa pierwszych baz na innych ciałach niebieskich będzie kolejnym kamieniem milowym w kierunku uczynienia z człowieka gatunku międzyplanetarnego. Dążenia do tego ciągle trwają i kosmiczne cegły na pozaziemskie habitaty są jednym z tych elementów, o których często się dyskutuje. Dziś ten temat wpadł w światło reflektorów po tym, jak Ranajay Ghosh wraz ze swoim zespołem z University of Central Florida zaistniał w czasopiśmie Ceramics International odkryciem, wedle którego wydrukowane w 3D cegły wykonane z wykorzystaniem księżycowego regolitu są w stanie wytrzymać ekstremalne warunki panujące na Księżycu.
Kosmiczne cegły, pozaziemskie habitaty,
Kosmiczne cegły, pozaziemskie habitaty,

Budowa baz na innych planetach będzie kosztowna, ale kosmiczne cegły mogą to zmienić

Bazy są kluczem do tego, aby ustanowić obecność ludzi na innych ciałach niebieskich, bo to w nich astronauci/kolonizatorzy będą mogli odpoczywać, pracować i przeprowadzać eksperymenty, nie martwiąc się o wymóg spełniania podstawowych potrzeb własnych ciał. Problem w tym, że transport surowców potrzebnych do zbudowania baz na inne planety, to coś zupełnie innego od transportu materiałów budowlanych na działkę – zamiast kilku/nastu tysięcy złotych, koszty transportu na inną planetę poszłyby w całe setki milionów. Alternatywą do tego jest nie transportowanie wyprodukowanych materiałów budowlanych z Ziemi na Księżyc, a… produkowanie tych materiałów bezpośrednio na Księżycu.

Czytaj też: W tym lodowcu znajdują się wirusy sprzed 15 tysięcy lat. Czy mogą stanowić zagrożenie?

Do tej pory wiele pomysłów uwzględniało wykorzystanie księżycowego regolitu, czyli pyłu i luźnych skał z powierzchni Księżyca do tego zadania i tym razem nie jest inaczej. Dzięki eksperymentom przeprowadzonym przez naukowców przyszli astronauci będą mogli potencjalnie używać cegieł z regolitu księżycowego i słonej wody do budowy swoich domów. Potwierdzono to poprzez połączenie druku 3D i technologii binder jet (BJT), a więc metody wytwarzania addytywnego, w której płynny środek wiążący jest osadzany na złożu cząstek proszku.

Czytaj też: Tysiąclecia nie działo się to tutaj! Pierwszy żubr urodzony na wolności w Wielkiej Brytanii

Innymi słowy, w tej metodzie mającej umożliwić kosmiczne cegły na pozaziemskie habitaty wykorzystano (sztuczny) sproszkowany księżycowy regolit, na którego głowica drukarki aplikowała słoną wodę, będącą czynnikiem wiążącym. Naukowcy w tym procesie opracowali cylindryczne cegły, które do uzyskania trwałości wymagały jeszcze “upieczenia” w temperaturze do 1200 stopni Celsjusza. Po tym wypiekaniu cegły mogły wytrzymać ciśnienie do 250 milionów razy wyższe względem tego panującego na Ziemi.

Czytaj też: Rośnie nowa potęga w branży fotowoltaicznej! W tym kraju energia ze słońca będzie priorytetem

Badania te przyczyniają się do trwającej w społeczności zajmującej się eksploracją kosmosu debaty na temat znalezienia równowagi pomiędzy wykorzystaniem zasobów pozaziemskich a materiałów transportowanych z Ziemi. Im dalej będziemy rozwijać techniki wykorzystujące obfitość regolitu, tym większe możliwości będziemy mieli w zakładaniu i rozbudowie baz na Księżycu, Marsie i innych planetach w przyszłości.– powiedział Ghosh.