Juno wykonała kolejne zdjęcie. Lodowy księżyc Jowisza jak spod mikroskopu

Europa, szósty co do wielkości księżyc Układu Słonecznego, niemal na pewno zawiera ocean ciekłej wody ukryty pod lodową skorupą. Niedawno sonda Juno sfotografowała powierzchnię tego obiektu, a do sieci trafiły zdjęcia z ostatniego przelotu.
Juno wykonała kolejne zdjęcie. Lodowy księżyc Jowisza jak spod mikroskopu

W kolejnej dekadzie na miejsce ma trafić sonda wysłana w ramach misji Europa Clipper prowadzonej przez NASA. W jej ramach być może uda się udzielić odpowiedzi na pytanie o możliwość występowania życia na Europie, a zadania wykonywane od lat przez Juno stanowią swego rodzaju przedsmak tych wydarzeń.

Czytaj też: 600 000 zdjęć połączonych w jedno. Tak powstał niezwykły obraz Jowisza

Wykonane w ramach przelotu z 29 września zdjęcia mają rekordowo wysoką rozdzielczość jeśli chodzi o dotychczasowe fotografie autorstwa Juno skoncentrowane na konkretnym obszarze księżyca krążącego wokół Jowisza. Za sprawą tych obrazów możemy w szczegółach obejrzeć pokrytą lodem i popękaną skorupę tego tajemniczego obiektu.

Najnowsze zdjęcie obejmuje obszar o rozmiarach wynoszących 150 na 200 kilometrów i ukazuje region pokryty siecią drobnych rowków i podwójnych grzbietów. Możemy również dostrzec ciemne plamy, prawdopodobnie związane z erupcją jakichś substancji. Z kolei białe kropki to sygnatury wysokoenergetycznych cząstek związanych z napromieniowanym otoczeniem Europy.

Europa to księżyc Jowisza, szósty największy w całym Układzie Słonecznym

Widoczne powyżej zdjęcie zostało wykonane z wysokości około 400 kilometrów i ma rozdzielczość wynoszącą od 256 do 340 metrów na piksel. W chwili uwieczniania księżyca Jowisza Juno poruszała się z prędkością około 24 kilometrów na sekundę. Powierzchnia Europy była natomiast oświetlona przez światło słoneczne odbijające się od wierzchołków chmur Jowisza.

Czytaj też: Jowisz w obiektywie sondy Juno. Na powierzchni planety widać cień innego obiektu

To zdjęcie ukazuje niesamowity poziom szczegółów w regionie, który wcześniej nie był obrazowany z taką rozdzielczością i w tak odkrywczych warunkach oświetleniowych. Wykorzystanie kamery star-tracker do nauki jest świetnym przykładem przełomowych możliwości Juno. Te struktury są tak intrygujące. Zrozumienie, jak się uformowały – i jak łączą się z historią Europy – informuje nas o wewnętrznych i zewnętrznych procesach kształtujących lodową skorupę. wyjaśnia Heidi Becker związana ze Stellar Reference Unit