To największy magazyn energii na świecie po pierwszym cyklu prac. Właśnie zaczął działać

Na pustyni w Kalifornii jakieś 2000 akrów na zachód od Blythe w hrabstwie Riverside, wreszcie rozpoczął działanie największy magazyn energii na świecie, który powstał w jednym cyklu prac. Dzierży on nazwę Crimson Storage i jest również drugim co do wielkości obecnie działającym projektem magazynowania energii w dowolnej konfiguracji.
największy magazyn energii na świecie
największy magazyn energii na świecie

Zwykle magazyny energii buduje się w fazach. Kalifornia poszła o krok dalej i stworzyła swój Crimston Storage “na raz”, zapisując się na kartach historii

Prace nad Crimson Solar Project o wartości 550 milionów dolarów i docelowej mocy 350 megawatów (1400 megawatogodzin) rozpoczęły się w 2021 roku. Dziś patrzymy na pierwszy ich rzeczywisty owoc, bo część projektu pod nazwą Crimson Storage. Ten ma na celu magazynowanie i dostarczanie energii przez Southern California Edison Colorado River Substation do zasilania ponad 47000 domów rocznie.

Czytaj też: Odkrycie otwiera nową drogę do poszukiwań surowca. Czy teraz złoża miedzi będą na wyciągnięcie ręki?

Projekt Crimson Energy Storage uosabia przywództwo Kalifornii – czystą energię, innowacje i rozwój gospodarczy poprzez dobre, związkowe miejsca pracy. Skupiliśmy się na szybkim uruchomieniu projektów takich jak ten, aby osiągnąć nasz cel, jakim jest 100% czysta sieć energetyczna. Gratulacje dla ludzi z sektora publicznego i prywatnego, którzy są odpowiedzialni za uruchomienie tego dużego projektu z korzyścią dla wszystkich Kalifornijczyków – powiedział Gubernator Gavin Newsom.

Czytaj też: Przechowywanie wodoru wkracza na nowy poziom. Takiego sposobu się nie spodziewacie

Pewne jest, że w przyszłości doczeka się kompleksu solarnego, dzięki któremu będzie magazynował “zieloną energię” tuż pod swoim “nosem”. Po planowanej rozbudowie w ramach projektu Crimson Solar, finalnie cała instalacja będzie zapewniać dostęp do energii aż 87500 domom każdego dnia w całym roku. Co z kolei jest w niej wyjątkowe? Przede wszystkim jednofazowy charakter prac, które ponadto zrealizowano bardzo szybko.