Przechowywanie wodoru wkracza na nowy poziom. Takiego sposobu się nie spodziewacie

Paliwo wodorowe ma stanowić alternatywę dla kopalnych, takich jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Przez długi czas naukowcy szukali jednak sposobu na jego przechowywanie. Wygląda na to, że na listę trafiła nowa metoda.
Przechowywanie wodoru wkracza na nowy poziom. Takiego sposobu się nie spodziewacie

Problem polegał na tym, że dysponowanie dużymi ilościami wodoru w formie gazu jest kłopotliwe, natomiast przekształcenie go w ciecz wymaga zbiorników, które mogą wytrzymać bardzo wysokie ciśnienie. Za potencjalnym przełomem stoją badacze odpowiedzialni za publikację dostępną w ACS Central Science, którzy opracowali metodę przechowywania i uwalniania czystego wodoru za pomocą… soli.

Czytaj też: Zamiast diesla spala wodór. Przerobiony silnik zalążkiem rewolucji?

Te, występując w towarzystwie aminokwasów, miałyby ułatwiać transport i przechowywanie paliwa przyszłości, jak czasem mówi się o wodorze. Do realizacji tego zadania potrzeba jednak metali szlachetnych w formie katalizatorów. Istnieje też ryzyko powstawania dwutlenku węgla jako niepożądanego produktu ubocznego. Zespół zarządzany przez Henrika Junge i Matthiasa Bellera postanowił więc opracować system wykorzystujący zarówno sole wodorowęglanowe, jak i węglanowe oraz mangan pełniący funkcję katalizatora.

Przechowywanie wodoru z wykorzystaniem soli ma zapewnić wysoką wydajność

Jak się okazuje, przekształcanie wodorowęglanu i wodoru w mrówczan (oraz na odwrót) było najbardziej efektywne przy użyciu soli potasowych, katalizatora opartego na manganach i lizyny, czyli aminokwasu wychwytującego dwutlenek węgla. Po pięciu cyklach magazynowania i emitowania udało się wyprodukować wodór z wydajnością wynoszącą 80 procent i czystością rzędu 99 procent. Co więcej, sole węglanowe i kwas glutaminowy również mogą być wykorzystane, zwiększając wydajność do 94 procent.

Czytaj też: Szalenie tani wodór w zasięgu mikrobów. Wystarczą wyeksploatowane szyby naftowe

Neutralność pod względem emisji netto przyświeca obecnie rządom całego świata. Chcąc przeciwdziałać postępującym zmianom klimat, musimy w większym stopniu kierować się ku alternatywnym źródłom energii, zarówno zrównoważonym jak i odnawialnym. Przełomem może się też okazać fuzja jądrowa, choć tego typu technologie potrzebują jeszcze nieco czasu, zanim zostaną wykorzystane na przemysłową skalę.