Ceny komponentów do modeli z serii iPhone 14 osiągnęły najwyższy poziom w historii

Obecnie na całym świecie ceny większości produktów i usług idą w górę. Podwyżki nie omijają również rynku smartfonowego. Teraz serwis Nikkei Asia ujawnił ceny komponentów do najnowszych smartfonów z serii iPhone 14. Zaskoczenia co prawda nie ma, bo jest drożej, jednak wzrost jest najwyższy w historii.
Ceny komponentów do modeli z serii iPhone 14 osiągnęły najwyższy poziom w historii

Z roku na rok iPhone’y drożeją. Choć klientom się to raczej nie podoba, to jednocześnie trudno się dziwić podwyżkom, biorąc pod uwagę fakt, że Apple wciąż wprowadza innowacje w swoich urządzeniach. Jednak duży wpływ na cenę detaliczną mają również ceny komponentów, a te ostatnio poszły bardzo w górę. Jak bardzo?

Jak podaje serwis Nikkei Asia, produkcja serii iPhone 14 jest o 20% droższa w stosunku do poprzedników

Jest to więc nie tylko spory wzrost, ale też obecna cena produkcji urządzeń jest najwyższa w historii. Dla porównania — wyprodukowanie iPhone’a 13 Pro Max kosztowało 461 dolarów, podczas gdy w przypadku tegorocznego modelu jest to już 501$. Skąd taka podwyżka? Największa wina leży tutaj po stronie układu A16 Bionic, który kosztuje aż 110 dolarów, jest to 2,4 x więcej niż w przypadku A15. Najnowszy układ znalazł się a pokładzie modeli Pro, natomiast A15 – w iPhone 14 i iPhone 14 Plus.

Czytaj też: Apple Watch ratuje życie, ale może również stanowić poważne zagrożenie. Dobitnie przekonał się o tym jeden użytkownik

Za kolejny wzrost odpowiadają nowe czujniki CMOS firmy Sony, które są aż o 50% droższe (kosztują 15$). Swoje dokładają też ekrany Samsung Display i pozostałe komponenty, choć i tak najdroższy pozostaje sam chipset. Serwis podaje również, że koszt komponentów pochodzących od amerykańskich firm (te stanowią 1/3 wszystkich kosztów) wzrósł o 10% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Czytaj też: Huawei nova 10 SE debiutuje. Ma cienką obudowę, szybkie ładowanie i równie stylowy wygląd, co pozostałe modele z serii

Jeśli sytuacja na świecie się nie uspokoi, można się spodziewać, że w przyszłości koszt produkcji nowych iPhone’ów wzrośnie jeszcze bardziej. Apple chce bowiem jeszcze bardziej zmniejszać udział komponentów z Chin, ograniczając tym samym zależność od rynku azjatyckiego.