200 tys. razy cieńszy od ludzkiego włosa! Stworzyli najcieńszy materiał, który odmieni wiele naszych urządzeń

Dynamiczny rozwój (i zarazem redukcja rozmiarów) urządzeń elektronicznych zmusza producentów do poszukiwań coraz to mniejszych materiałów, które mogą je budować. W amerykańskim laboratorium powstał najcieńszy materiał ferroelektryczny, który doskonale może sprawdzić się w wielu urządzeniach.
200 tys. razy cieńszy od ludzkiego włosa! Stworzyli najcieńszy materiał, który odmieni wiele naszych urządzeń

Na łamach Science pojawiła się praca naukowa badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley dotycząca najcieńszego na świecie materiału ferroelektrycznego, którego „grubość” wynosi zaledwie pół nanometra. O odkryciu donosi Narodowe Laboratorium Argonne.

Czytaj też: Zupełnie nowy układ fotoniczny! Polacy brali udział w przełomowym odkryciu

Ferroelektryk – co to za materiał?

Ferroelektryki są materiałami, które wykazują histerezę w zewnętrznym polu elektrycznym. Ponieważ mogą w nich występować spontaniczne spolaryzowane obszary, jedną z ich cech jest duża przenikalność elektryczna. Ferroelektryki są obiecującym materiałem w dzisiejszym przemyśle zaawansowanych technologii, w tym w budowie telefonów czy komputerów.

Jak się okazuje ferroelektryki tracą swoją polaryzację poniżej grubości kilku nanometrów. Jednak nie wszystkie.

Zespół naukowców odkrył ferroelektryczność w ultra cienkiej warstwie dwutlenku cyrkonu umieszczonej na krzemie. Grubość ferroelektryka w tym wypadku miała zaledwie pół nanometra – to grubość jednego bloku atomowego oraz 200 tys. mniej niż średnica ludzkiego włosa!

Najbardziej przełomowa w tym odkryciu jest przede wszystkim ekstremalnie mała grubość materiału ferroelektrycznego, jaką osiągnięto! Podczas eksperymentów w laboratorium naukowcom udało się również przełączać obszary spolaryzowane, co tym samym można uznać za demonstrację pamięci roboczej na najcieńszym znanym materiale – dowiadujemy się z informacji prasowej Argonne.

Czytaj też: Generuje energię i zapewnia żywność. Ta francuska farma jest idealnym przykładem agrowoltaiki

Odkrycie tak niezwykłego ferroelektryka budzi ogromne nadzieje na to, że w niedalekiej przyszłości wejdzie on w skład urządzeń elektronicznych, redukując ich rozmiary, zmniejszając koszty i otwierając branżę przed nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.