Bezanodowe akumulatory o rekordowej gęstości energetycznej. Nawet 630 km w zasięgu

Opublikowane niedawno badanie w Advanced Functional Materials przedstawia dzieło zespołu badawczego POSTECH kierowanego przez profesora Soojin Park i doktoranta Sungjin Cho w Ulsan Institute of Science and Technology (UNIST). Ten opracował bezanodowe akumulatory litowe o wydajności tak wysokiej, że są stanie zapewnić długi czas pracy na jednym ładowaniu.
Bezanodowe akumulatory o rekordowej gęstości energetycznej. Nawet 630 km w zasięgu

Powstały bezanodowe akumulatory. Ich objętościowa gęstość energii wynosi 977 Wh/L, więc o 40% więcej od konwencjonalnych

W ogólnym rozrachunku koreański krajowy przemysł akumulatorowy od dawna angażuje się w poszukiwanie rewolucyjnych sposobów na zwiększenie pojemności akumulatorów poprzez wprowadzenie nowych technologii lub innych materiałów anodowych. Wspomniany zespół poszedł jednak w innym kierunku i tak oto powstał nowy bezanodowy akumulator i to daleki od eksperymentalnych kuzynów, bo mimo braku newralgicznej (wydawałoby się) części, oferuje nadal bardzo dużo.

Czytaj też: Plastik, który można poddawać recyklingowi w nieskończoność? Czym właściwie jest nowy supermateriał?

W praktyce akumulatory podczas pracy na bieżąco zmieniają strukturę materiałów anodowych, ponieważ jony litu przepływają do i z elektrody podczas powtarzającego się ładowania i rozładowywania. Z tego powodu pojemność akumulatorów z czasem maleje. Dlatego też dąży się do tego, aby umożliwić ładowanie i rozładowywanie tylko przy użyciu gołego kolektora prądu bez materiałów anodowych, dzięki czemu określająca pojemność akumulatora gęstość energii wzrośnie.

Czytaj też: Wodorosty jako separatory, czyli jak ulepszyć akumulatory sodowo-metalowe

Z takim podejściem wiązał się jednak problem – anoda puchła, a tym samym skracała się żywotność ogniw, co wynikało z braku stabilnego magazynu dla litu w anodzie. Wspomniany zespół przezwyciężył ten problem, opracowując akumulator bez anody w powszechnie stosowanym ciekłym elektrolicie na bazie węglanów poprzez dodanie substratu przewodzącego jony. Podłoże to nie tylko stworzyło warstwę ochronną anody, ale także pomogło zminimalizować jej rozszerzalność objętościową.

Czytaj też: Zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba są teraz dostępne w nowym wydaniu. Zobaczcie sami

Wedle eksperymentów akumulator utrzymywała wysoką pojemność rzędu 4,2 mAh cm-2 i wysoką gęstość prądu 2,1 mA cm-2 przez długi czas w ciekłym elektrolicie na bazie węglanów. Zespół z powodzeniem zademonstrował też swoje dzieło w stanie stałym, wykorzystując oparty na siarczkach elektrolit stały. Przewiduje się, że ten akumulator przyspieszy komercjalizację baterii niewybuchowych, ponieważ utrzymuje wysoką pojemność przez dłuższy czas.