Te karty graficzne są najpopularniejsze. NVIDIA odświeżyła swój bestseller

Wedle danych Steama karta graficzna GeForce RTX 3060 w wersji mobilnej i stacjonarnej jest najpopularniejszą wśród użytkowników tej platformy cyfrowej dystrybucji gier, co jest świetnym wyznacznikiem tego, który model NVIDIA sprzedaje się najlepiej wśród graczy. Trudno się więc dziwić, że po zaprezentowaniu dwóch modeli HEDT nowej generacji NVIDIA postanowiła wykorzystać jeszcze poprzednią generację, odświeżając właśnie rodzinę GeForce RTX 3060.
Te karty graficzne są najpopularniejsze. NVIDIA odświeżyła swój bestseller

Dwie nowe karty GeForce RTX 3060 oficjalnie zaprezentowane. Co zmieniono w 3060 Ti oraz 3060?

Patrząc na specyfikację obu modeli nie sposób nie odnieść wrażenia, że NVIDIA kieruje się dziwaczną strategią. Obie karty graficzne wykorzystują bowiem nadal ten sam procesor (GPU) o identycznych możliwościach, jak ich wcześniejsze warianty (tyczy się to nawet taktowania i TDP), a zmiany sprowadzają się wyłącznie do ich podsystemu pamięci. Firma oficjalnie wskazuje, że te dwa nowe warianty RTX 3060, które zadebiutują w listopadzie, są przejawem dążenia do “zaoferowania większego wyboru graczom i twórcom”.

Czytaj też: Telewizory 8K znikną ze sklepowych półek w Europie?

Do podstawowych “3060-tek” dołączył właśnie model z jedynie 8 GB pamięci GDDR6 i to ograniczonej do 128-bitowej magistrali. To sprawia, że przez układy 15 Gb/s przepustowość podsystemu pamięci tego modelu wyniesie zaledwie 240 GB/s, co w efekcie może być wąskim gardłem dla niektórych zastosowań. Przypomnijmy, że oryginał oferuje nie tylko bardziej przyszłościowe 12 GB VRAM, ale też całe 360 GB/s przepustowości, ale oba modele dzierżą dokładnie ten sam procesor graficzny.

Czytaj też: Musk tego nie chciał, ale naukowcy i tak to zrobili. Konstelacja Starlink jako GPS

Obecne w nich GPU oferuje 3584 rdzeni CUDA, 112 rdzeni Tesnor, 28 rdzeni RT, 112 jednostek TMU i 48 ROP. Nawet ich taktowanie referencyjne pozostało na tym samym poziomie, czyli wynosi kolejno 1320 i 1777 MHz w trybie podstawowym i boost, co tyczy się też TDP karty (170 watów). Tego typu mieszanka może nabić nieuważnych klientów na przysłowiową minę, bo powinna doczekać się cięć po stronie procesora graficznego i nazywać się raczej mianem RTX 3050 Ti, który konkurowałby z RX 6600 od AMD i nawet Arc A750 Intela. Cena na ten moment jest nieznana.

Czytaj też: Choć niechętnie, Apple w końcu potwierdza – iPhone przechodzi na USB-C

Lepiej wypada ulepszenie GeForce RTX 3060 Ti, które nadal oferuje ten sam procesor graficzny (GA104-202) z 4864 rdzeniami CUDA i 12 GB pamięci, ale nie GDDR6 14 GB/s, a GDDR6X 19 Gb/s, co z racji ciągle tej samej 256-bitowej magistrali, przekłada się na wzrost przepustowości z 448 GB/s do 608 GB/s. Ceny obu modeli pozostają niestety nieznane.